• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zika virüsü kan nakliyle de bulaşabiliyor
2016-02-05 12:00:04

Zika virüsü kan nakliyle de bulaşabiliyor

Brezilya'nın güneydoğusunda iki kişiye kan nakli yapıldığı ve bu yolla Zika virüsü bulaştığı tespit edildi.Campinas şehri sağlık yetkilisi Brigina...
Brezilya'nın güneydoğusunda iki kişiye kan nakli yapıldığı ve bu yolla Zika virüsü bulaştığı tespit edildi.

Campinas şehri sağlık yetkilisi Brigina Kemp, biri silahla yaralanmış, diğeri organ nakli ameliyatı geçirmiş, farklı donörlerden kan nakli yapılmış iki hastanın Zika virüs testinin pozitif çıktığını belirtti.Kemp, Brezilya'da ilk Zika virüsü vakaları görülmeye başlandığında, Campinas Üniversitesi Hastanesi personelinin, silahla yaralanmış bir gencin kanında anormallik fark ettiğini söyledi.

Hastanın, şubat ve mayıs ayları arasında 18 farklı donörden kan aldığını belirten Kemp, doktorların o zaman dang hummasından şüphelendiğini ancak hastaya yapılan testin negatif çıktığını ifade etti. Organ nakli yaptıran hastada Zika virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından, hastane personelinin diğer Zika vakalarını araştırdığını kaydeden Kemp, akabinde silahla yaralanan hastaya yapılan testin de pozitif çıktığını belirtti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin, Zika virüsünün kan nakli yoluyla bulaşabileceğini açıklamasının ardından Brezilya'da görülen iki vakanın, virüsün kan yoluyla bulaştığına dair ilk örnekler olabileceği kaydedildi. Yaşanan gelişmeler, ABD Kızılhaç örgütünü, Zika virüsü görülen ülkelere seyahat eden kişilere, kan bağışında bulunmadan önce en az 28 gün beklemeleri çağrısında bulunmaya yöneltti.

Rio Olimpiyatları

Organizatörler Zika virüsü salgını nedeniyle Rio de Janeiro Olimpiyatlarının iptalinin söz konusu olmadığını bildirdi. Brezilya Spor Bakanı George Hilton, Güney Amerika'nın ilk Olimpiyat oyunlarının iptali spekülasyonları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, "Brezilya hükümeti, 2016 Yaz Oyunlarının güvenli ve huzurlu bir atmosferde geçmesi için elinden gelen her şeyi yapacak" dedi.

Hilton, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) her ne kadar hamile kadınlara Zika vakası görülen bölgelere seyahat etmeme tavsiyesinde bulunsa da virüs nedeniyle bölgeye seyahatlerin yasaklanmadığını ifade etti.
Hilton, ayrıca Olimpiyatların açılış töreninin yapılacağı 5 Ağustos'ta Güney Amerika'da daha serin ve kuru bir hava olacağını ve bu nedenle sivrisinek sayısının azalacağına işaret etti.

Öte yandan, Olimpiyat biletlerinin de sadece yarısının satıldığı, organizatörlerin Zika salgınının yabancı turistleri korkutacağı endişesi içinde olduğu kaydedildi. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, hamile kadına bulaşması halinde yeni doğan bebekte beyin hasarına neden olduğu düşünülen Zika virüsünün yayılmasına yol açan Aedes türü sivrisineklerle mücadele kararı aldıklarını açıklamıştı.

İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da sivrisinekler yoluyla yayıldı. Brezilya sağlık yetkilileri, ülkede virüs bulaştığı düşünülen 3 bin 893 kişi bulunduğunu açıkladı. Brezilya'da, ekim ayından bu yana 3 bin 500'den fazla bebeğe, Zika virüsünün neden olduğu sanılan nöro-gelişimsel bozukluğu ifade eden "mikrosefali" teşhisi konuldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 23 ülkede görülen Zika virüsüne karşı acil uluslararası tedbir alınması çağrısında
bulundu. DSÖ, acil tedbir alınmaması durumunda Kuzey ve Güney Amerika’da 3-4 milyon kişinin virüse yakalanabileceği uyarısını yapmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim