• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurt dışı bedelli ücretini düşüren tasarı komisyondan geçti
2016-01-08 12:00:02

Yurt dışı bedelli ücretini düşüren tasarı komisyondan geçti

Yurt dışında bulunanlar için bedelli askerlik bedelini 6 bin Euro'dan bin Euro'ya düşüren tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.Meclis Plan...
Yurt dışında bulunanlar için bedelli askerlik bedelini 6 bin Euro'dan bin Euro'ya düşüren tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Tasarıya göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunanlar, 6 bin euro yerine bin euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bundan yararlanmak isteyenlerin 38 yaşını tamamladıklarını yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluklar aracılığıyla askerlik şubelerine başvurabilecek. Düzenlemenin öncesinde dövizli askerlikten yararlanmak için başvuranlar da bin euro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler ise iade edilmeyecek.
 

Albayların emekliliğine ilişkin düzenleme

Tasarıda TSK'dan kadrosuzluk nedeniyle emekli edilecek 28-30 yıl arası hizmette bulunmuş subaylara ödenecek emekli ikramiyeleriyle ilgili de düzenleme bulunuyor. 2016'da emekli olmak için başvuran albaylara söz konusu hizmet yıllarına göre 19 bin TL ile 57 bin TL arasında emekli ikramiyesi ödenecek. Emeklilik için başvuran albaylardan YAŞ tarafından Ağustos'ta generalliğe terfi ettirilen olursa, emeklilik kararından vazgeçebilecek.
 

Kayıp kimlik kartı için 50 TL ödenecek

Tasarıdaki bir diğer düzenleme kimlik kartları için alınacak miktar. Değiştirme bedeli olarak 15 TL, kayıp nedeniyle kimlik çıkartılması halinde ise 50 TL ödenecek. Ayrıca Nüfus Hizmetleri Kanunu'ndaki "nüfuz cüzdanı" ibaresi de "kimlik kartı" şeklinde değiştiriliyor. Ayrıca aile kütüklerine de "biyometrik veri" ilave edilecek. Sadece elektronik ortamda, merkezi veri tabanında tutulacak bu biyometrik veriler, kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılmayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulmayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak. Tasarı, nüfus cüzdanlarının bu yılın sonuna kadar düzenlenmesi ve dağıtılmasında uygulanacak usul ve esasları da düzenliyor.

Nüfus cüzdanının kaybı ve doğum için bildirim süresini geçirenlere uygulanan idari para cezaları da kaldırılacak. Evlendiğini süresi içinde bildirmeyenlere ise 80 TL para cezası verilecek. Adres bildirimini süresi içinde yapmayanlara uygulanan para cezası da 480 TL'den 80 TL'ye düşürüldü. Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL'den 500 TL'ye indiriliyor.

Tasarıyla mali tatil nedeniyle uzayan beyanname verme süreleri ve vergi ödeme sürelerinde de değişiklikler yapılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim