• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yirmibeşoğlu hayatını kaybetti
2016-01-03 18:30:02

Yirmibeşoğlu hayatını kaybetti

Özel Harp Dairesi eski Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü GATA'da dün gece vefat ettiTurgut Özal'a suikast girişimiyle...
Özel Harp Dairesi eski Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü GATA'da dün gece vefat etti

Turgut Özal'a suikast girişimiyle ilgisi olduğu öne sürülen Yirmibeşoğlu, 1991 yılında emekliye sevk edilmişti.

 

Özel Harp Dairesi eski Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü GATA'da dün gece 88 yaşında vefat etti. 12 Eylül döneminde Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, 1982-1983 yıllarında Milli Savunma Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı, 1983 yılında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, 1984 yılında Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunan Yirmibeşoğlu, 1986 yılında Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığına atandı.

 

Özel Harp Dairesi eski Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, yaz aylarında İzmir Foça'da, kış aylarında İstanbul'da yaşıyordu. İki aydır İstanbul GATA'da solunum cihazına bağlı kalan Yirmibeşoğlu'nun cenazesi, Salı günü Foça Fatih Camisinde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Foça'da toprağa verilecek.

 

YEĞENİ SİTEM ETTİ

 

Sabri Yirmibeşoğlu'nun haksız eleştirilere maruz kaldığını belirten yeğeni Ersin Yirmibeşoğlu, "Her ne kadar kendisinin bazı konuşmalarından bazı sözcükler, bazı cümleler adeta cımbızla çekilerek 6-7 Eylül olaylarını düzenlemek ya da Özal'a suikast girişiminden sorumlu olmak gibi ithamlar yapıldıysa da hak etmediği bu konularla ilgisi olmadığını yakın çevresine söylemiş, üzüntüsünü belirtmiştir. Bunların kendisini çok üzdüğünü, yıktığını söyleyebiliriz. Tarih bunların gerçeğini mutlaka yazacaktır" dedi.

 

'OĞLUNUN ÖLÜMÜYLE YIKILDI'

 

Üzüntülerinin büyük olduğunu belirten Ersin Yirmibeşoğlu, Foça'da 5 Ocak Salı günü Fatih Camisi'nde öğlende düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecek Sabri Yirmibeşoğlu'nun ailelerinin onur kaynağı olduğunu dile getirdi. Ersin Yirmibeşoğlu, "Biri kız, iki çocuk babasıydı. Torunları vardı. Geçen yıl 53 yaşındaki oğlu Zafer'i kaybetti. Türkiye'nin fırtınalı dönemlerinden gelen yorgunluğu, sağlık sorunlarıyla kendini gösteriyordu. Oğlunun ölümüyle daha da yıkıldı. Maalesef, dün kendisinin acıhaberini aldı" dedi.

 

Yirmibeşoğlu şöyle devam etti:

 

"İki ciltlik 'Askeri ve Siyasal Anılarım' isimli bir kitap yayımlamıştı. Orada pek çok ayrıntıyı, Türkiye'nin yakın geçmişi ile ilgili, Cumhuriyet dönemi ile ilgili ayrıntıları bulmak mümkün. Çok sık gündem değişen ülkemizde belki buna zaman ayırmak kolay olmayabilir ama konuyla ilgilenenlerin okumasında ben şahsen yarar görüyorum."

 

Sabri Yirmibeşoğlu kimdir?

 

1950'li yılların başında Çankırı Gerilla Okulu'nda, Irkçılık-Turancılık davasından beraat ettikten sonra gönderildiği ABD'den yeni dönen Yüzbaşı Alparslan Türkeş'in çok sevdiği öğrencilerinden biri oldu.

 

1950-1957 yılları arasında, önce Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı (ve Anıtkabir'de) sonrasında da, kurmay olabilmek için Kasım 1955'ten itibaren Harp Akademileri Komutanlığı'nda öğrencilik yaptı.

 

 

 

NATO eğitimi için Napoli şehrine gitti. Dönüşte Kıbrıs'a tayin oldu. Bir sonraki tayini, yine 1964'de Güney Doğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı, İzmir'dir. Daha sonra Belçika'da bulunan NATO karargâhında Nükleer Silahlar Şubesi'nde görev yaptı. Belçika dönüşünde (1971), atandığı Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı görevinde kısa bir süre bulunup, Tuğgeneral rütbesine terfi ederek aynı kurumun başkanlığına atandı. 1974 Kıbrıs Harekâtı'nın en kilit görevini bu kurumun başkanı olarak icra etti. Özel Harp Dairesi'nin "Kıbrıs'ta sivil direnişi örgütleyen lider" olarak tanınmıştır.

 

Ecevit 1974 yılında Özel Harp Dairesi ile ilgili brifing istedi. Özel Harp Dairesi'nin Başkanı Sabri Yirmibeşoğlu Başbakanlık konutunda Ecevit'e daire hakkında brifing verdi. Yirmibeşoğlu bundan daha önemli bir görev olan, NATO İstihbarat Başkanlığı görevine getirildi ve 1978 yılına kadar görevini sürdürdü.

 

Dönüşte Tümgeneral rütbesine terfi ederek Sarıkamış'a atanan Yirmibeşoğlu'nun yolu Ecevit ile orada bir kez daha kesişti. 1978'de Ecevit başbakan olarak Sarıkamış'ı ziyaret ettiğinde Tümgeneral Yirmibeşoğlu Orduevi'nde kendisine ve eşine yemek verdi. Ecevit, Yirmibeşoğlu'ndan Özel Harp Dairesi hakkında bilgi almaya çalıştı. "Daire"ye bağlı sivil örgütte görev alanlardan bazılarının olaylarda yer aldığından şüphe duyuyordu. Yirmibeşoğlu'ndan "Kuşkularınız yersiz" cevabını alınca Ecevit, "Farz-ı muhal, buradaki MHP il başkanı, aynı zamanda Özel Harp Dairesi'nin sivil uzantısındaki gizli elemanlardan biri olamaz mı?"sorusunu sormuş; Yirmibeşoğlu bunu doğrulamış ve "Evet, öyledir ama kendisi çok güvenilir, vatansever bir arkadaşımızdır." demiştir.

 

12 Eylül döneminde Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, 1982-1983 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı, 1983 yılında da Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1984 yılında Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı 1986 yılında Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığı'na atandı. 1988 yılında Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim