• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni anayasa için 2. görüşme
2016-01-04 17:30:02

Yeni anayasa için 2. görüşme

Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.Yeni anayasa konusunda bugün ikinci görüşme yapıldı. Anayasa değişikliğine ilişkin görüşmenin...
Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Yeni anayasa konusunda bugün ikinci görüşme yapıldı. Anayasa değişikliğine ilişkin görüşmenin 2. raundu 1 saat 40 dakika sürdü. Görüşmede Bahçeli'nin dile getirdiği kamera kaydı olmadı, tutanak tutuldu. 

Davutoğlu-Bahçeli görüşmesinin ardından ilk açıklama

 

Merakla beklenen, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşme sona erdi. 1 saat 40 dakika süren görüşme sonrasında MHP'li Oktay Öztürk açıklama yaptı.

 

Oktay Öztürk açıklamasında, "Parlamenter sistemin aksayan yanları varsa bunlar mutlaka gözden geçirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmelidir. Başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini parlamenter sistemin artık ihtiyaca cevap vermediğini bunun yerine başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini ifade etti. Biz her konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi de ifade ettik" dedi.

 

AK Parti heyetinde yer alan isimlerden olan parti sözcüsü Ömer Çelik ise ilk açıklamasında, "Anayasa konusunda Sayın Bahçeli de Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu yeni Anayasa temelindeki çalışmalara olumlu baktıklarını söyledi. Geçmişte görev yapmış Uzlaşma Komisyonu'nun aynı şekilde çalışmalarına yeni Anayasa yapacak aşamaya gelene kadar müzakereleri gerçekleştirecek bir çalışma ortaya koyması şeklinde bir süresi olacak. İçtüzük değişikliği çalışması yapılması konusunda mutabakata varıldı" ifadelerini kullandı.

 

İLK ZİYARET KILIÇDAROĞLU'NA

 

Başbakan Davutoğlu çarşamba günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüş ve iki lider 4 başlıkta mutabakata varmıştı.

 

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu anayasa uzlaşma komisyonun oluşturulması, 12 Eylül mevzuatının hukuk sisteminden çıkarılması, meclis iç tüzüğünün değiştirilmesi için çalışma yapılması ve AB'ye uyum düzenlemelerinin hızla yasalaşması konularında mutabakata varmıştı.. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim