• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni açılan müzakere paketlerinde neler var?
2015-12-14 23:00:03

Yeni açılan müzakere paketlerinde neler var?

Brüksel'de yapılan Hükümetlerarası Konferansta 17 numaralı "Ekonomik ve Parasal Politika" başlığı açıldı.Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn...
Brüksel'de yapılan Hükümetlerarası Konferansta 17 numaralı "Ekonomik ve Parasal Politika" başlığı açıldı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn yaptığı açıklamada, Türkiye'yi mülteci krizinden Suriye sorununa kadar birçok alanda önemli bir 'stratejik partner' diye nitelendirerdi.

 

Türkiye AB Bakanı Volkan Bozkır'sa Türkiye'nin üyelik sürecinde yeni bir dönemin başladığını söyleyerek, diğer beş faslın da hızla açılmasını, ülkesine somut bir üyelik perspektifi sunulmasını talep etti.

 

Bugün açılan 17’nci fasıl, üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını kapsıyor.


Konferansta Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Volkan Bozkır temsil ediyor.

 

Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde, son olarak Kasım 2013’te, bölgesel politikalar ve yapısal araçların koordinasyonu faslı müzakereye açılmıştı.

 

İşte müzakere başlıkları: 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim