• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YEDAM yaygınlaşıyor
2016-01-22 15:15:02

YEDAM yaygınlaşıyor

Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi...
Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), İstanbul Üsküdar’dan sonra şimdi de Küçükçekmece’de açılıyor.

Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), İstanbul Üsküdar’dan sonra şimdi de Küçükçekmece’de açılıyor.

Kuruluşundan bu yana uyuşturucu madde bağımlılığında önleme faaliyetleri yürüten Yeşilay, artık psiko-sosyal danışmanlık aşamasında da süreçte rol alıyor. İSTKA’nın desteğiyle uyuşturucu madde ve alkol bağımlılarına, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına ayaktan rehabilitasyon hizmeti vermeye başlayan YEDAM şimdi Küçükçekmece’de açılıyor. Uzman psikologlar eşliğinde danışmanlık hattı 444 79 75 ile telefonda danışmanlık ve yönlendirme hizmeti veren YEDAM, İstanbul’da pilot ilçe Üsküdar’da yüz yüze görüşmelere başladı. Bünyesinde sosyal hizmet uzmanlarının, klinik psikologların, psikolog ve sosyologların yer aldığı YEDAM hizmet modeli yaygınlaşmaya başladı.

“Yeşilay ve Küçükçekmece el ele”

Yeşilay ve Küçükçekmece Belediyesi YEDAM’ın Küçükçekmece’de açılması için işbirliğine gitti. Küçükçekmece Belediyesinin İSTKA destekli “Bağımsız Yaşamın Rengi” projesi kapsamında açılacak olan merkezde YEDAM’ın hayata geçirilmesinin kararlaştırıldığı işbirliği protokolü, Küçükçekmece Belediyesinde, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz arasında imzalandı.

Bağımlılıklara karşı rehabilitasyon alanında ülkede önemli bir eksikliği kapatmak için yola çıktıklarını ve YEDAM modelini belediye işbirlikleriyle tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Öztürk, imza töreninde yaptığı konuşmada “Yaklaşık bir asırdır bağımlılıkla mücadelede koruyucu ve önleyici çalışmalarımızdan sonra 2013 yılında tüzüğümüze rehabilitasyon faaliyetlerini de ekledik. Yaptığımız incelemeler ve çalışmalarımızda ülkemizde bağımlı bireylere ve ailelerine yönelik rehabilitasyon hizmetlerinin maalesef çok yetersiz olduğunu gördük. Bu konuda ülkemizin ihtiyaçları kapsamında özellikle psikolojik ve sosyal destek hizmetlerini sunmak üzere YEDAM hizmet modelini hayata geçirdik” dedi.

YEDAM modeliyle tüm Türkiye’de YEDAM şubelerinin açılmasını hedeflediklerini ve bu hedef doğrultusunda Küçükçekmece YEDAM’ı açarak ikinci adımı attıklarını söyleyen Öztürk, Küçükçekmece Belediye Başkanına teşekkür ederek “Bağımlılıkta rehabilitasyon hizmetlerinde özellikle sosyal destek süreçlerinde duyulan ihtiyacı YEDAM hizmetleri ile tamamlamayı hedefliyoruz. Bağımlı bireylerin akademik, mesleki, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarına yönelik sosyal entegrasyonu sağlayarak topluma kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu noktada İŞKUR ile yapılan protokol ile de bağımlı bireylere ve ailelerine meslek yerleştirme hizmetleri verilmesini planlıyoruz. Temennimiz, YEDAM Merkezleri ile rehabilitasyon alanında ülkemize özgü bir ayaktan bir tedavi modelinin geliştirilmesi ve ulusal düzeyde yaygınlaştırarak bu alandaki ihtiyaçların giderilmesidir” dedi.

Bağımlılıklarla mücadele etmek için başlattıkları “Bağımsız Yaşam Modeli” projesi kapsamında Yeşilay’la birlikte YEDAM hizmet modelini ilçelerine taşıdıklarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise Yeşilay’ın tarihi misyonuna vurgu yaparak Belediye olarak tüm çalışmaların destekçisi olacaklarını söyledi. Karadeniz: “Bu projenin uzun ömürlü olmasını, yaşayıp yeşermesini ve netice almasını temenni ediyorum” dedi.

Yeşilay, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezlerine (AMATEM) olan yoğun başvuruların tedavi sürecini de güçleştirmesi nedeniyle AMATEM’lerle de işbirliği yaparak ayaktan tedavi süreçlerini YEDAM hizmetleri ile destekleyerek yoğunluğu azaltmayı, bağımlı bireylere ve ailelerine yönelik ücretsiz psiko-sosyal danışmanlık hizmetlerine kolay ulaşılabilirlik sağlamayı hedefliyor.

“Bağımlılar hayata kazandırılıyor”

Yeşilay Küçükçekmece’de açılacak olan YEDAM’da görev yapacak uzmanlara bilgi, beceri ve donanımlarını geliştirici alandaki uzman akademisyenler tarafından süpervizyon hizmeti sağlayacak. Protokol ayrıca, tedavi sürecindeki bireylerin sosyal entegrasyonunu sağlamak ve topluma kazandırmak amacıyla eğitim, kurs, vb. destek hizmetlerinin ve mesleki becerilerin kazandırılmasının sağlanmasını, Yeşilay ve belediyenin bağımlılıklarla ilgili ortaklaşa düzenleyeceği eğitim ve seminerleri kapsıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim