• Konya29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaşlanan Gözler Ekstra Özen İster
28 Mart 2017 Salı 21:56

Yaşlanan Gözler Ekstra Özen İster

Yılların yorduğu gözlerde, ilerleyen yaşın da etkisiyle oluşan rahatsızlıklar körlüğe kadar ilerleyebilecek ciddi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilir.

2050 yılında nüfusumuzun %20’sini oluşturması beklenen yaşlıların toplumsal, sosyal ve ailevi yaşamın bir parçası olması ise büyük bir önem taşıyor. Dünyagöz Konya’dan Op. Dr. Servet Çetinkaya, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek göz hastalıkları ile ilgili detaylı bilgilerin yanı sıra, bu rahatsızlıkların önlenmesi adına alınabilecek önlemleri paylaşıyor.

 

İlerleyen yaşlarda belirli alışkanlıkların bırakılması önemli

 

Yaşlı kişilerin, gençlere oranla günlük yaşamlarındaki belirli alışkanlıklarına da daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirten Op. Dr. Servet Çetinkaya, “Bahsi geçen hastalıkların ortaya çıkma oranı, ilerleyen yaşla birlikte artış gösterse dahi, günlük yaşamlarımızda yapacağımız belirli değişikliklerle bu riski en aza indirmek mümkün. Göz sağlığının korunmasını sağlamak için iyi beslenmek, güneş ışınlarından korunmak adına güneş gözlüğü kullanmak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak, şeker hastalığına karşı sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, iyi bir uyku uyumak ve yaşam alanlarımızda iyi ışıklandırma kullanmak oldukça önemli” şeklinde konuşuyor.

 

Erken teşhis ile doğru tedavi mümkün

 

Uzmanlar, özellikle ilerleyen yaşlarda görülen katarakt, glokom, makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopati rahatsızlıklarının yaşlı kişilerin günlük hayatlarında oluşturabileceği olumsuz etkilere dikkat çekerken, yapılacak detaylı bir göz muayenesinin bu yaşlarda görülebilecek hastalıkların teşhis ve tedavisinin sağlanması adına büyük önem taşıdığını belirtiyorlar. Dünyagöz Konya’dan Op. Dr. Servet Çetinkaya, “İleri yaştaki kişiler, ileride körlüğe yol açabilecek rahatsızlıklara yakalanma olasılığı en yüksek grup olarak öne çıkıyor. İlerleyen yaşlarda özellikle katarakt, glokom, makula dejenerasyonu ve diyabetik retinopati gibi hastalıklar körlüğe kadar gidebilecek bir yolun başı olmaktadır. Ayrıca günlük yaşamlarındaki fonksiyonlarını da olumsuz etkileyebilir. Sigara ve alkol tüketimi, vitamin eksikliği, genetik sebepler ve şeker hastalığı gibi etkenler de bu rahatsızlıkların oluşmasında büyük rol oynuyor. Bahsi geçen hastalıkların oluşmasını veya ilerlemesini engellemek için yapılacak kapsamlı bir göz muayenesi ile konulacak erken teşhis, doğru tedavilere yönlendirilerek hastanın sağlığına kavuşması adına çok büyük önem taşıyor” diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim