• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasal sınırın 50 katı bu hale getirdi
2016-01-18 22:30:02

Yasal sınırın 50 katı bu hale getirdi

ABD'li gazetecilik bölümü öğrencisi bir genç kız eğlencenin dozunu kaçırınca bu hale geldi.Geçtiğimiz hafta 21 yaşına basan, Nevada Üniversitesi...
ABD'li gazetecilik bölümü öğrencisi bir genç kız eğlencenin dozunu kaçırınca bu hale geldi.

Geçtiğimiz hafta 21 yaşına basan, Nevada Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Hanna Lottritz, bu yaz başından geçenleri kendi blogunda paylaşmak isteyince, milyonlarca kişi için ibretlik bir hikayenin kahramanı oldu. Temmuz ayında arkadaşlarıyla bir parti düzenleyen genç kadın, biraz alkollü başladığı geceye, arkadaşlarının gerisinde kaldığını düşünerek hızlı bir giriş yapmış ve hala daha hatırlayamadığı kadar alkol tüketmişti. O kadar çok alkol almıştı ki bir noktadan sonrasında kendini tamamen kaybetmişti. Hastaneye kaldırılan Lottritz, burada yapılan kontrollerde tam 41 promil alkollü çıktı!

 

 

Ortalama bir hesapla ülkemizde yasal limit; iki duble rakı yani ancak 0.05 promil alkole denk geliyor. Böyle düşünecek olursanız Lottritz o gece, 40 kadeh rakıya denk bir alkol tüketimi yapmıştı. ABD'de yasal limit ise 0.08 promil alkol. Hastaneye geldiğinde doktorların geceyi atlatamayacağını düşündüğü genç kadın tam 24 saat sonra uyanmıştı. Uyandığında bileklerini mosmor bulan Lottritz, bunun sebebinin, baygın olduğu sırada hemşirelere kendini öldürmek için bu kadar içtiğini söylemiş olduğunu öğrendi.

 

 

Büyük bir çöküntü yaşayan Lottritz o günden beri alkolden korkuyor ve kullanmıyor, geçtiğimiz günlerde de yaşadıklarını blog sayfasında paylaştıktan sonra 300.000'den fazla sayfa görüntülenmesi ve sosyal medya paylaşımı aldı. Onun hikayesi şimdilerde pek çok gence ibret oluyor.

 

 

Peki 0.41 promil alkollü çıkan Lottritz'in bu oranı rekor mu? Bu alanda dünyada üç örnek karşımıza çıkıyor. Biri 2005 yılında kayıtlara geçmiş. Fransa'da bir araç sürücüsünün kanında 10 gram alkol saptanmıştı. Bu promil hesabıyla 1.0'a denk geliyor ki, bir insanın böyle bir alkol oranıyla yaşıyor olması mucize! Bir diğeri 2012'de Almanya'da bir Kazakistan vatandaşında 0.50 promil olarak saptanmış. Son olarak Türkiye Ankara'da 2000 yılında 0.43 promil alkolle yakalanan Sabri Caner adında bir vatandaşımız bu alandaki rekortmenler arasında yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim