• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Valilikten 3 kadın açıklaması
2016-01-07 18:45:07

Valilik'ten '3 kadın' açıklaması

Şırnak Valiliği Silopi'de öldürülen,üç kadınla ilgili açıklama yaptı.Şırnak'ın sokağa çıkma yasağı bulunan Silopi ilçesinde 4 Ocak günü meydana...
Şırnak Valiliği Silopi'de öldürülen,üç kadınla ilgili açıklama yaptı.

Şırnak'ın sokağa çıkma yasağı bulunan Silopi ilçesinde 4 Ocak günü meydana gelen olayda, DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi çalışanı Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayir öldü. Şırnak Valiliği, Seve Demir, Pakize Nayir ve Fatma Uyar'ın çatışmada öldüğünü açıkladı. Valilik açıklamasında şöyle denildi: "Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Silopi'de 3 kadının infaz edildiği yönünde çıkan haberler tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Olay aşağıdaki şekilde olmuştur; 04.01.2016 günü ilimiz Silopi ilçesinde dere yatağında Bölücü Terör Örgütü mensupları ile güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıkmıştır. Güvenlik kuvvetlerine karşı silahlı çatışmaya girenlerden 3'ü,1 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silaha ait şarjörle birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir."

 

Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, partisinin il başkanlığında yaptığı açıklamada Seve Demir'in ailesinin, Şırnak merkezde 5 Ocak'taki çatışmada ölen 2 kişinin cenazesinin kar altında belkelediğini, onlar alınmadan kendi kızlarının cenazelerini almayacaklarını söylediğini anlattı. Leyla Birlik, şöyle dedi:"Cenaze sahipleri ile dünden beridir temas halindeyiz. Aileler dün morgun önündeyken, Cizre ve Silopi'den cenazeler geldi. Cizre'den gelen cenaze 13 yaşındaki bir kız çocuğunundu. Annesinin kucağındaydı. Annesinin üstü başı kan içindeydi. Aileler bu drama şahit oldular. Diyarbakır'dan gelen Seve Demir'in ailesi ve Fatma Uyar'ın ailesi morgun önündeydiler. Cizre'den gelen ailenin talebi, kızlarını Cizre'de defnetmekti. Cizre'de sokağa çıkma yasağı olduğu için cenazeleri defnedemiyorlar. Şırnak'ta, 3 gündür karın altında bekletilen cenazeler var. Aileler bunu da öğrendiler ve morgda bekletilen cenazeleri de öğrendiler. Silopi ve Cizre'de morgda ve hastanelerde sayısını bilmediğimiz cenazeler bekletiliyor. Aileler bu dramı görünce dün akşamdan beridir bizimle görüşüyorlar. Seve Demir ve Fatma Uyar'ın aileleri 'İnsanlar cenazelerini alamazken, biz kalkıp cenazelerimizi götürmemiz ahlaki bulmuyoruz' dediler. Bölgede yaşanan olaylardan dolayı ve sokağa çıkma yasağını kaldırsınlar diyorlar. Cizre ve Silopi'dekiler cenazelerini defnetsinler. Biz de o zaman kızımızın cenazesini alıp Diyarbakır'a götürürüz diyorlar. Diğerleri bu durumdayken bizim kızımızı alıp Diyarbakır'a götürmemiz doğru ve ahlaki bulmuyoruz dediler. Şu anda Şırnak Devlet Hastanesi morgunda 15 cenaze bulunmaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim