• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Usulsüz Dinlemede herkes serbest!
2015-12-08 17:30:02

'Usulsüz Dinleme'de herkes serbest!

Rekor ceza istemiyle açılan davada tüm sanıklar tahliye edildi.Usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili, aralarında Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Daire...
Rekor ceza istemiyle açılan davada tüm sanıklar tahliye edildi.

Usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili, aralarında Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Daire başkanları Ramazan Akyürek, Ömer Altıparmak ve eski İstihbarat Dairesi Başkan yardımcısı Recep Güven'in de bulunduğu 50 polis hakkında açılan davanın dördüncü duruşması sona erdi. Mahkeme tüm sanıkların tahliyesine karar verdi.

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında, polislere yönelik yeni bir algı operasyonu düzenlenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla aralarında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) eski İstihbarat başkanları Ramazan Akyürek, Ömer Altıparmak ile eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, eski Van Emniyet Müdürü Ayhan Falakalı, eski EGM İstihbarat Dairesi başkan yardımcıları Hasan Ali Okan, Gürsel Aktepe ve eski Ankara emniyet müdür yardımcısı Lokman Kırcılı'nın da bulunduğu polis şefleri hakkında 16 ilde gözaltı kararı çıkartılmıştı.

 

FOTOKOPİ BELGELERLE TUTUKLAMA

 

Fotokopi belgelerle sorgulanan ve aralarında eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Timurtaş Kayacı, Tamer Bülent Demirel, Sadık Akpınarlı, Serkan Şahan, Mustafa Başer, Harun Dağlı, Erdal Argın, İbrahim Tuka ve Ali Arslantaş'ın ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' iddiasıyla 10 polisin tutuklanmasına karar verilmişti.

 

REKOR CEZA TALEP EDİLMİŞTİ

 

Usulsüz dinleme davasıyla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli 50 şüpheli hakkında, ‘Suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve saklama, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ve iftira’ suçlarından değişen oranlarda hapis cezaları talep edildi. İstanbul’da Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada tutuklanan Ramazan Akyürek’in 240 yıldan 860 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilirken, eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak’ın 23 yıldan 87 yıla, eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Sadettin Akgüç’ün 43 yıldan 156 yıla, Ergenekon soruşturmasının hazırlayıcılarından olduğu bilinen Recep Güven’in 192 yıldan 704 yıla kadar hapise mahkum edilmeleri istenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim