• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Un zammının gerekçesi "girdi maliyeti"
06 Eylül 2018 Perşembe 10:07

Un zammının gerekçesi "girdi maliyeti"

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği, yurt içi satış fiyatlarına ham madde ve girdi artışlarından başka bir şey yansıtılmadığını açıkladı. Türkiye'nin yaşadığı ekonomik saldırılara karşı devletin aldığı tüm kararların arkasında olunduğunu belirterek...

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği, Türkiye buğday rekoltesinin ekim alanlarındaki daralmanın da etkisiyle geçen yıla göre yüzde 5-10 arası azaldığı aktarıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

"Hasat zamanı yağan yağışlar ve bazı bölgelerdeki süne zararı neticesinde de kalitede düşüşler yaşanmıştır. Bu durum özellikle kaliteli buğday ihtiyacını artırmış, serbest piyasada zaten arz eksikliği görülen kaliteli buğday fiyatları son iki ayda yüzde 30 oranında artmıştır. Dövizdeki yükselişten dolayı yurt dışı fiyatları da yaklaşık yüzde 30-35 arasında artış göstermiştir. 

Bütün bunların yanında ABD ile yaşanan kriz sonucunda yaşanan ekonomik saldırılar sonucunda dövizin Türkiye’nin ekonomik durumunu yansıtmayacak da olsa artması neticesinde temel girdilerde fiyat ayarlamaları yaşanmıştır. 2018 Ocak ayından bu yana elektrik maliyetleri yüzde 50, lojistik ve akaryakıt maliyetleri yüzde 39, işçilik giderleri yüzde 15, çuval maliyetleri yüzde 59 bir artış yaşanmıştır. 

Dünya’ya yılda 3,1 milyon ton un ihraç edip, ülkemize 1,1 milyar dolar gelir sağlayan un sanayisi, yurt içi satış fiyatlarına hammadde ve girdi artışlarından başka bir şey yansıtmamıştır. Aylık 2,8 finansman yükünün olduğu piyasalarda un sanayisi ayakta kalabilmek için ürettiğini kısa vadelerle satmak zorundadır. Türkiye ve Konya’da un arzında bu açıdan hiçbir sorun yoktur. Hiçbir un siparişi iptal edilmemiş olup, sağlam ve sağlıklı ticareti olan herkes istediği unu istediği fabrikadan almıştır ve alabilmektedir. 

Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği olarak, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik saldırılara karşı devletimizin aldığı tüm kararların arkasındayız. Birlik ve beraberlik içerisinde, devletimizin ilgili birimleriyle istişare halindeyiz. Un sektörü olarak, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimine daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok fedakarlık yaparak katkı verdiğimizden ve vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dedikodulara bakmadan, umutsuzluğa kapılmadan, fırsatçılığa prim vermeden, gerçekleri de göz ardı etmeden helalinden kazanıp, kazandırıp bölgemize, ülkemize ve sektörümüze katma değer üretmeye devam edeceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim