• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Sosyal Etki Grubu Oluşturulacak
2015-12-08 17:45:03

Türkiye Sosyal Etki Grubu Oluşturulacak

Türkiye'nin ilk sosyal etki ölçümleme konferansı yapıldı.Sosyal etki ölçümlemesini ve bu alandaki çalışmaları desteklemeyi amaçlayan Koç Üniversitesi...
Türkiye'nin ilk sosyal etki ölçümleme konferansı yapıldı.

Sosyal etki ölçümlemesini ve bu alandaki çalışmaları desteklemeyi amaçlayan Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), 100’den fazla sosyal girişimci, izleme değerlendirme uzmanı, danışman, akademisyen, fon veren kurum, sivil toplum, kamu ve özel sektör yöneticisini “Sosyal Etki Ölçümleme Konferansı’nda bir araya getirdi. Ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi isimlerin yer aldığı konferansta, sosyal etki ölçümleme alanında fon verenlerin rolü, sivil toplumun ve sosyal girişimcilerin iyi uygulamaları ele alındı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Üniversitesi başlı başına bir sosyal sorumluluk projesidir” dedi. Sosyal etki ölçümleme alanında kapasite artırmanın ve ana dilde kaynak oluşturmanın ihtiyaç olduğunu belirten KUSIF Yönetici Direktörü Gonca Ongan da, “Yürüttüğümüz proje ve yayınlarla bu alanı desteklerken, “Sosyal Etki Kolaylaştırıcısı” olmayı hedefliyoruz” dedi.

Eğitim, araştırma ve işbirliği yoluyla sosyal inovasyonu teşvik etmek ve sosyal etki yaratmak amacıyla kurulan Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Türkiye’nin ilk “Sosyal Etki Ölçümleme Konferansı”nı gerçekleştirdi. Koç Üniversitesi Kurucular Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, ulusal ve uluslararası alanda sosyal etki ölçümlemesini ve bu alandaki çalışmaları desteklemeyi amaçlayan sosyal girişimciler, sivil toplum kuruluşu ve fon veren kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu izleme değerlendirme uzmanları, danışman, akademisyen, kamu ve özel sektör yöneticileri katıldı.

 

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “10 bine yakın mezun, 5200’ün üzerinde öğrencimizle sosyal etkisi oldukça büyük bir yapıyız” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Üniversitemiz Vehbi Koç Vakfı’nın kaynak aktarımıyla sürdürülen başlı başına bir sosyal sorumluluk projesidir” dedi. Koç Üniversitesi’ni ölçümlemenin nispeten kolay olduğun kaydeden Umran İnan, “Üniversitemiz Türkiye’nin Ar-Ge çalışmalarında, bilim üretiminde, sosyal bilimlerde, teknik bilimlerde ve tıpta çok önemli yer teşkil ediyor. Türkiye’deki profesyonel kadrolarda giderek Koç Üniversitesi elemanlarının var olduğunu görüyoruz. Üniversite sıralamasında dünyada ve Türkiye’de aldığımız dereceler Koç Üniversitesi’nin etkisini ölçmemizi sağlıyor” dedi. “Anadolu Bursiyerleri” projesinin de başlı başına bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna değinen Umran İnan, “Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı’nın büyük desteklerinin yanı sıra 110 kurumsal bağışçımız, Anadolu’dan gelen 200’den fazla öğrenciyi yarının liderleri olarak yetiştirmekte. Yüzde 90’ı Amerika’dan doktoralı öğretim üyelerimizle tersine beyin göçünü de gerçekleştik.10 bine yakın mezunumuz, 5200 mevcut öğrencimiz ve bugüne kadar yapmış olduğumuz bütün bu çalışmalarımızla oldukça büyük sosyal etki yaratmış durumdayız” dedi.

 

Konferansın ilk bölümünde, sosyal etki ölçümleme konusunda uluslararası saygınlığa ve bilinirliğe sahip konuşmacılar sunum gerçekleştirirken katılımcılar, dünyanın en büyük sosyal değer ağı olan Social Value International üyesi sosyal etki grupları hakkında bilgi edinme fırsatı elde etti. İkinci bölümde gerçekleştirilen atölye çalışmasında ise Türkiye’de sosyal etki ölçümlemenin gelişmesi, yaygınlaşması ve daha verimli uygulanabilmesi için işbirliği olanakları ve kurulması planlanan “Türkiye Sosyal Etki Grubu”nun yapısı ve ihtiyaçları ele alındı. Konferansta ayrıca, sosyal etki ölçümleme alanında fon verenlerin rolü, sivil toplumun ve sosyal girişimcilerin iyi uygulamaları, sıkça yapılan hatalar ve özel sektörde örnek uygulamaların paylaşıldığı yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

 

11 ayrı başlık altında düzenlenen temalı yuvarlak masa toplantılarında, sosyal etki ölçümleme konusunda dünyanın önde gelen isimleri arasında yer alan Algorhythm CEO’su Peter York, “Ölçümleme ve Pozitif Sosyal Etkiyi Artırmak” başlıklı konuşma yaptı. Yuvarlak masa toplantılarında ayrıca; Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Social Value International ve Social Value UK Üyelik Ağları Başkanı Jeremy Nicholls, Social adVentures’ün Hizmet Direktörü Emma Smith, Sabancı Vakfı Hibe Programları Yöneticisi Hilal Baykara, Sabancı Vakfı Programlar ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Direktörü Rana Kotan, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Kurucusu ve Yönetici Direktörü Serra Titiz, ASHOKA Türkiye Temsilcisi Zeynep Meydanoğlu, KUSIF Araştırma Görevlisi Ayşe Seda Müftigil Yalçın, KUSIF Uzmanı Duygu Güner, M&S Global Plan A projesi Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa Yöneticisi Mehmet Güner, New Philanthropy Capital Fon Verenler Başkanı Angela Kail, AÇEV Araştırma Sorumlusu Seden Karakurt, Psikolog Erhan Oksak da sunum yaptı.

 

KUSIF Türkiye Sosyal Etki Grubu oluşumunu hayata geçirecek

Açılışta konuşan KUSIF Yönetici Direktörü Gonca Ongan “KUSIF olarak, sosyal etki aktörlerinin sosyal etkilerini ölçümleyebilmeleri konusunda değişim yaratmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, sosyal etki ölçümleme alanında kapasite artırmak, ağ kurmak, ana dilimizde kaynak oluşturmak, kaynağa erişimi kolaylaştırmak, bilgi ve beceri geliştirmek bir ihtiyaç. KUSIF, yürüttüğü projeler ve yayınlarla bu alanı desteklemektedir ve “Sosyal Etki Kolaylaştırıcısı” olmayı hedeflemiştir” diye konuştu.

KUSIF’ın, ölçülmeyen hiçbir şeyin yönetilmesinin ya da iyileştirilmesinin mümkün olmadığını ilkesiyle hareket ettiğini kaydeden Gonca Ongan, konferansın sosyal etki aktörlerinin sosyal etki ölçümleme alanındaki deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlayan ve Türkiye’de kurulması planlanan “Türkiye Sosyal Etki Grubu”nun yapısı, ihtiyaçları ve sunacağı imkânların tartışılan ilk etkinlik olduğunu belirtti. Konferans sürecinde elde edilen bilgilerle Türkiye Sosyal Etki Grubu’nun oluşumunun sağlanacağını kaydeden Ongan, ayrıca, sosyal etki ölçümleme alanında ihtiyaçların tespitinin yapıldığını ve bu alandaki çalışmaların nasıl desteklenebileceğinin de gözlemlendiğini söyledi.

 

Sosyal etki ölçümlemesi yapan kurumlar projelerin etkisini ölçümleyebilmek için bütçenin %5’i ile %10’unu ayırması gerekiyor

Sosyal etki ölçümlemesinin kuruluşların hedef grup ve çalışma alanları için önemli faydası olacağını belirten Gonca Ongan, dünyada sosyal etki ölçümlemesi yapan kurumların proje ve faaliyetlerin etkisini ölçümleyebilmek için bütçenin %5’i ile %10’unu ayırması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda KUSIF’in gerçekleştirdiği bir anket çalışması olduğunu ifade eden Gonca Ongan, “Buna göre, Türkiye’de faaliyet gösteren STK’lardan gerçekleştirdikleri faaliyetlerin etkilerini ölçtüklerini belirtenlerin çok azı bütçelerinin %5’ini veya fazlasını bu işe ayırıyor. Bu sonuç bize Türkiye bağlamında bütçesel kısıtlara rağmen sosyal etki ölçümlemesi uğraşısına katılan STK’ların motivasyonlarının büyük oranda kendi etkilerini görüp, kendilerini ve sundukları hizmetleri etkinleştirmek olduğunu gösteriyor” dedi.

STK’ların izleme-değerlendirme ve/veya sosyal etki analizi yaparken en çok karşılaştığı zorluğun maddi kaynak yokluğu olduğunu kaydeden Gonca Ongan, sosyal etki analizinin gelişmesinde maddi desteğin en teşvik edici unsur olduğuna dikkat çekerek, destek verenlerin bu konuda yönlendirici olmaları gerektiğini söyledi. Gonca Ongan konuşmasında, konferansa “Sivil Toplum Kuruluşları için Sosyal Etki Ölçümlemesi” projesi kapsamında destek veren Açık Toplum Vakfı’yla, “Fon Verenler için Sosyal Etki Ölçümlemesi” projesi kapsamında destek veren İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’na ve bu alandaki çalışmalara uluslararası uzman ağıyla katılan Social Value International’a teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim