• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, Musula girdi!
2015-12-04 23:15:02

Türkiye, Musul'a girdi!

Türk askeri yaklaşık 1200 asker ile Musul'a girdiCNN Türk'ün haberine göre Musul'ın Başika bölgesine 1 tabur Türk askeri intikal etti asker sayısının...
Türk askeri yaklaşık 1200 asker ile Musul'a girdi

CNN Türk'ün haberine göre Musul'ın Başika bölgesine 1 tabur Türk askeri intikal etti asker sayısının 1200 civarında olduğu söyleniyor. İntikalin koalisyon ülkelerinin bilgisi dahilinde olduğu belirtiliyor.

GENELKURMAY İSTEDİ

 

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başika’daki görev değişimi iki gün önce yapıldı. Ankara’da yapılan güvenlik zirvelerinde Genelkurmay, Başika kampının IŞİD birliklerine yakın bir yerde olduğuna dikkat çekerek, görev değişimi sırasında takviyeye gidilmesi yönünde görüş bildirdi. Hükümet Genelkurmay’ın bu önerisini yerinde buldu. Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik hava operasyonları yapan koalisyon güçleri görev değişimiyle ilgili bilgilendirildi. Türk komandosunun görev değişimi karadan zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleşti.

 

EĞİTİLEN PEŞMERGE SAYISI ARTACAK

 

Başika’daki görev değişiminin takviye yapılarak gerçekleşmesi, Musul’da IŞİD’e yönelik bir kara operasyonunun ön hazırlığı şeklinde de değerlendirildi. Kaynaklar, “Takviyeli değişimin diğer koalisyon birlikleri ve Irak ordusuyla birlikte Musul’a yönelik bir kara operasyonunun hazırlığı mı?” sorusuna, ayrıntılı yanıt vermeyerek, “Kamuoyunun bilmesi gereken bilgi paylaşımı yapıldı. Komando sayısının artırılmasıyla birlikte eğitilen Peşmerge sayısı da doğal olarak artacaktır. Daha fazla ayrıntı yok” diye cevapladılar. .. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim