• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk öğrencilerin yurduna polis baskını
2015-11-29 18:44:35

Türk öğrencilerin yurduna polis baskını

100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.Rus polisi, Moskova'nın 840 kilometre güneydoğusunda, Volga nehri kıyısında...
100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.

Rus polisi, Moskova'nın 840 kilometre güneydoğusunda, Volga nehri kıyısında bulunan Saratov kentinde, yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.

Rus'yanın Türkiye vatandaşlarına karşı tutumu da sertleşiyor.

Hürriyet'ten Serdar Aksoy'un haberine göre Rus polisi, Moskova’nın 840 kilometre güneydoğusunda, Volga nehri kıyısında bulunan Saratov kentinde, yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna sabah saatlerinde baskın düzenledi.

YAKLAŞIK 20 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Güvenlik gerekçesiyle adının kullanılmasını istemeyen bir öğrencinin anlatımına göre; 06:00 sularında eğitimli köpeklerle Saratov Devlet Üniversitesi Yurdu’na gelen polis, sadece Türk öğrencilerin odasına gelerek pasaport kontrolü yaptı, bazı odalara ise kapı kilitlerini kırarak girdi. “Yalnız mı kalıyorsun”, “Erkek arkadaşın var mı” gibi sorular yöneltilip, evrakları kontrol edilen 20 kadar öğrenci gözaltına alındı.

HASTANEDE TEHDİT ETTİLER

İddiaya göre; sonrasında narkotik birimlerince hastaneye götürülen öğrencilere idrar testi yapıldı; doktorlar, uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarını sordu. Testler için başlarında bekleyen polisler tarafından sınır dışı edilmekle tehdit edildiklerini anlatan öğrenciler, küçük bir boş kağıt parçasına imza atmak zorunda bırakıldı.

TÜRKİYE'YE DÖNMEK İSTİYORUM

Bir öğrenci, tedirgin olduklarını anlatarak, “Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum. Şartlar giderek ağırlaşıyor. Fakat Moskova’ya trenle 15 saatlik bir mesafede burası. Yolda başımıza ne gelir, öngöremiyorum” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VAR

Rusya'da çok sayıda Türk öğrenci eğitim görüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı programları ve çeşitli üniversiteler arasında yapılan akademik işbirliği kapsamında Rusya’ya giden öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yapıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim