• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Timsah Arenada muhteşem açılış
2015-12-21 19:15:02

Timsah Arena'da muhteşem açılış

Dünyanın en heyecan verici statları arasında gösterilen 44 bin kişilik Timsah Arena Stadı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.Stadyuma,...
Dünyanın en heyecan verici statları arasında gösterilen 44 bin kişilik Timsah Arena Stadı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Stadyuma, eşi Emine Erdoğan ile birlikte gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük sevgi gösterileri ile karşılandı. Stadyumun açılışına 41 bin dolayında seyircinin katıldığı açıklandı. 

 

 

 

"BURSASPOR, ŞU ANKİ KADROSUYLA DAHİ BULUNDUĞU SIRAYA LAYIK DEĞİL"

 

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'nın güzel insanlarını daha fazla bekletmek istemediğini belirterek, şöyle konuştu:

 

 

 

"Mutluyum; Bursa, şanına yakışır böyle güzel bir stadyuma sahip oldu. Çünkü Bursaspor, sıradan bir kulüp değil. Bursaspor, şampiyonluğu yaşamış bir kulüptür. Şampiyona da böyle bir stadyum yakışırdı. Altyapınızı gezdim, gördüm ve güçlü bir altyapıya sahip olan Bursaspor, şu andaki kadrosuyla dahi bulunduğu sıraya layık değil. İnanıyorum ki bu kadro, yaptığı bu son değişiklikle Hamza hocayla birlikte çok daha farklı bir yere gelecektir. Tarafsızım, onu da söyleyeyim, ama size inanıyorum. Bu seyirci sabırla Bursaspor'un layık olduğu yere çıktığını görecektir. 

 

Bursaspor'a başarılar dilerken aman ha, birliğinizden, beraberliğinizden taviz vermeyin diyorum. Bizim biliyorsunuz 4 tane başlığımız var. Tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak." 

 

 

 

ALTEPE: "DÜNYADA EN HEYECAN VERİCİ STATLARDAN"

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 190 bin metrekare inşaat alanıyla belediye ve Bursa’nın en büyük eserini şehre kazandırmanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, “Bursa’mıza değer katan, prestij katan, daha tamamlanmadan dünya çapında ödüller alan yeni bir sembolümüz. 44 bin seyirci kapasitesiyle stadımızın yapımına katkı sağlayan başta sizlere, 50 milyon TL’lik katkıyla cumhurbaşkanımıza ve bütün katkı sağlayan dostlarımıza tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Sizlerin himayesinde gerçekleşen bu yapı, ülkemiz ve kentlerimizin, belediyelerimizin geldiği durumu ortaya koyan güzel bir eser olmuştur. Dünyada parmakla gösterilen stadyumumuz olmuştur. Artık Avrupa’da, dünya şehirlerinde olmayan çok daha güzel projelere imza atıyoruz. Ülkemiz ve sizlerle gurur duyuyoruz. Sizin vizyon ve gayretlerinizle dünyanın parlayan yıldızları arasında olan ülkemiz hızla kalkınıyor. Güven ve istikrar ortamında hedefleri doğrultusunda hızla koşuyor. Dostlar, tüm dünya mazlumları seviniyor, mutlu oluyor, dik duruyor. Düşmanlarımız ise üzülüyor. Ama onlar bunu hep yaptılar. Bu ülkeyi, bu milleti yok etmek istediler. Bugüne kadar muvaffak olamadılar bundan sonra da olamayacaklar. Yerel yönetimler olarak öncü ve örnek olmak, büyüyen kentlerle lider Türkiye’ye ulaşmak bizim de en büyük amacımız. Sizlerden aldığımız güç ve yetkilerle, başta valimiz olmak üzere tüm kurum kuruluşlarımızla kıt imkanlarla büyük işler yapmak, çok sevdiğimiz Bursa’mıza ve hemşehrilerimize hizmet etmek, yaşanabilir, sağlıklı, kaliteli marka kenti oluşturmak, kalıcı eserler bırakmak bizler için onur olacaktır. Bursa olarak ortaya koyduğumuz vizyon ile bir yandan doğal güzelliğimizi korurken, diğer yandan tarihi ve kültürel mirası, ecdat yadigarı eserleri ayağa kaldırmak şehrimizin tüm sektörlerde gelişmesini hedef edindik” dedi.

 

 

 

"90 KAPIYLA STAT 8 DAKİKADA BOŞALACAK"

 

 

 

Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

" Şubat 2009’da sizin verdiğiniz talimatla stat çalışmalarını başlattık. 6 projeden birisi olarak bu proje onay gördü. Tüm dünyayı taradık. Almanya’nın en modern çatılarını burada gerçekleştirdik. Tribünler, iç mekanlar, çevre yolları ve metro istasyonuyla gerçekten güzel bir lokasyon oldu. Sizin tekliflerinizle eski stadın yerini inşallah meydan olarak gerçekleştirmiş olacağız. Cazibe merkezi olan bu tesisimiz 44 bin seyirci kapasiteli. Şehit aileleri ve engellilere; 72 loca ve 90 kapı 8 dakikada boşalmakta. Saha ile birlikte 190 bin metrekare inşaat alanında 52 bin metrekare ticaret alanı bulunmaktadır." 

 

 

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, yeni stadın hayırlı olmasını diledi.

 

Açılış törenine İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bursa Milletvekilleri, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve binlerce Bursalı katıldı. Açılış töreninde ışık ve havai fişek gösterileri ile Fettah Can konseri heyecan kattı. 

 

 

 

BAŞLAMA VURUŞUNU ERDOĞAN YAPTI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra şöhretler karması ile Bursasporlu eski futbolcuların oynadığı karşılaşmanın başlama vuruşunu yaptı. 

 

 

 

Tören dolayısıyla stadyumun kapıları saat 13.00'te taraftar girişine açıldı. Törenin başlama saatine doğru seyirci sayısı 41 bine ulaştı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, stadyuma giren her sporsevere Türk Bayrağı ile Bursaspor bayrağı verdi. Tribünlerde ise sallanan bayraklar renkli görüntülerin oluşmasını sağladı.

 

 

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelmesi nedeniyle üst düzeyde güvenlik önlemleri alınması dikkati çekti. Stadyum gişelerinden davetiye almak isteyen sporseverler uzun kuyruklar oluşturdu.  Stadyumun içine giren taraftarların üzerlerinden çıkan metal paraların yanı sıra binlerce çakmak, hazırlanan kutularda toplandı.

 

 

 

İlk gösteriyi Bursa Mehteran bölüğü yaptı. Bu arada iki büyük televizyon ekranının yanı sıra tribünlere iki dev ekran televizyon daha koyulması dikkat çekti. Böylece 4 noktada pozisyon tekrarı için dev ekranlar kuruldu. 

 

 

 

FETTAH CAN KONSERİYLE BAŞLADI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'un Uludağ Üniversitesi'nden stadyuma gelmesi beklenirken, ilk sahne alan isim Bursalı pop müzik sanatçısı Fettah Can oldu. Fettah Can, kendi bestelediği Bursaspor marşı ile programı başlattı, sonrasında tribünlerle birlikte şarkılarını seslendirdi. Sık sık yapılan 'Törenimiz başlıyor, protokol lütfen yerlerini alsın" anonsu dikkat çekti.

 

 

 

ŞÖHRETLER KARMASI

 

Stadyumun açılışı dolayısıyla düzenlenen gösteri maçında Bursasporlu şöhretlerle karşılaşacak olan takımda Rüştü Reçber, Ömer Çatkıç, Ali Tandoğan, Alpay Özalan, Ogün Temizkanoğlu, Ömer Erdoğan, Hakan Ünsal, Soner Toylungüç, Celil Sağır, Tarık Daşgün, Tayfur Havutçu, Evren Turhan, Serhat Akın, Hami Mandıralı, Fatih Tekke, Ayhan Akman, Ahmet Dursun yer aldı.

 

 

 

TİMSAH ARENA'NIN ÖZELLİKLERİ

 

Timsah Arena, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli, 2011 yılının Haziran ayında düzenlenen törenle atılan, 400 bin metrekare proje alanı ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla Bursa'nın en büyük yapısı olarak dikkat çekiyor. 230 milyon TL'ye mal olduğu açıklanan ve 44 bin koltuk kapasitesi bulunan stadyumda, 207 adet de engelli pozisyonu bulunuyor. 74 adet taraftar turnikesi, 20 adet VIP, basın, loca turnikesi ve 7 adet de engelli turnikesi bulunan statta, 84 adet tribün kapısı bulunuyor.

 

 

 

Stadyumda 644 araç ve 2 otobüslük kapalı otoparkı, 912 araç ve 254 otobüslük açık otoparkı bulunan projede toplam 100 bin 123 metrekare alan otoparklara ayrılmış durumda. 72 adet locanın bulunduğu stadyumda 789 adet tuvalet ile 35 adet büfe bulunuyor. 

 

 

 

İLGİNÇ TRİBÜN ÖZELLİĞİ

 

Kale arkası tribünleri kesintisiz 61 sırayla Türkiye'deki en büyük tek parça tribünü oluştururken, sahada alttan ısıtma sistemi kullanıyor. Trijenerasyon enerji sistemiyle ısıtma, soğutma ve enerji ihtiyacının bir bölümünü kendisi üretecek olan stadyumun çatısında toplanan yağmur suları da depolanarak, tekrar sulama suyu olarak stadyum çevresinde kullanılacak.

 

 

 

AVRUPA'DAN ÖDÜL ALDI

 

Mimarlığını Hasan Sözüneri'nin, çatı statik projesini de Alman uzmanların yaptığı timsah görünümündeki Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu, uluslararası alanda ses getirecek bir ödüle layık görüldü. Gintaş Müteahhitlik firması tarafından inşa edilen stadyum, Avrupa'nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden olan 'Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (International Property Awards)' yarışmasında mimarisiyle ödüle layık görüldü.

 

 

 

TİMSAH BAŞI HENÜZ BİTMEDİ

 

Stadyumun Kuzey Kale Arkasında bulunan timsah çenesi, 28 metrelik konsoluyla Türkiye'nin en büyük konsolu olma özelliği taşırken, bu bölümde 800 metrekarelik dev led ekran bulunacak.

 

 

 

HEYECAN VERİCİ STAT

 

İngiltere'nin yüksek tirajlı The Telegraph gazetesinin editörü Adam Hurrey, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyumu, heyecan verici projeler arasında gösterdi.

 

 

 

ÇİMLER ÖZLÜCE'DE YETİŞTİRİLDİ

 

Timsah Arena Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun çimleri, Bursaspor Kulübü çim uzmanı Muhittin İpek tarafından Özlüce Tesisleri'nde özel olarak hazırlanan alanda yetiştirildi. Çimler, gölgeye ve güneş gören bölümler için özel harman yapıldı. Zemin hazırlanmasının ardından Özlüce'den yeni stadyuma taşınıp döşendi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim