• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI
2016-01-15 21:45:03

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI

8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği birinci dönem merkezi ortak sınavların sonuçları bugün açıklandı.25-26 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG 1. dönem...
8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği birinci dönem merkezi ortak sınavların sonuçları bugün açıklandı.

25-26 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG 1. dönem sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Sonuçlar, e-okul, MEB.gov.tr , EBA üzerinde yayınlandı. Öğrenciler, bilgilerini sisteme girerek sınav sonuçlarını öğrenebilirler.

TIKLA SINAV SONUCUNU SORGULA 

www.meb.gov.tr 

TIKLA SINAV SONUCUNU SORGULA

 

Mardin Nusaybin’de terör olayları nedeniyle iki kez ertelenen sınava 7 Ocak’ta giren 2 bin 554 öğrencinin puanları da ilan edildi. Yoğunluk nedeniyle öğrenciler uzun bir süre e-okul sistemine giremedi.

 

HATALI SORULAR İPTAL EDİLDİ

 

TEOG, yurt içinde 970 merkezde, 16 bin 237 okulda, 91 bin 349 salonda, yurt dışında ise 7 ülkede, 14 merkezde, 22 okulda yapıldı. Sınavda, yaklaşık 200 bin öğretmen görevlendirildi.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG kapsamında fen ve teknoloji testi A kitapçığı 13’üncü soru ile görme engelli öğrenciler için hazırlanan kitapçıktaki fen ve teknoloji dersine ait bir soruyu iptal etti.

 

VELİLER YARGIYA TAŞIDI

 

Bakanlık tarafından iptal edilen sorular dışında veliler, “Ömer dayı”, “Keçi geni” gibi soruların da aralarında bulunduğu ilk dönem sınavlarındaki 5 soruyu da iptal istemiyle yargıya taşıdı. Soruların bazılarına açılan davaların MEB lehine sonuçlandığı öğrenilirken, bazı sorularla ilgili yargı süreci devam etmesine rağmen 45 günlük sürenin dolması nedeniyle sonuçları açıkladı.

 

 

 

İVEDİ YARGILAMA SÜRESİ DOLDU

 

Dava açılan sorulara ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamada, şöyle denildi:“Bakanlığımız her yıl sınav takvimini ilan ederken hem öğrenci, öğretmen ve okul idaresince yapılması gereken iş ve işlemlerin zamanında gerçekleşmesini öngörmekte, hem de sınav sorularına yönelik itirazların hukuka uygun bir biçimde değerlendirilmesi için gerekli başvuru ve yargı sürecini dikkate almaktadır. 15 Ocak 2016 tarihi itibarıyla ivedi yargılamaya ilişkin süre tamamlanmıştır.”

 

TEOG 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

 

8. sınıflar için düzenlenen TEOG sınavlarının ilki sonuçlandı. 2. dönem sınavlar ise 27-28 Nisan 2016 tarihinde yapılcak. Mazeret sınavları 14-15 Mayıs 2016'da olacak. Sınav sonuçları ise Haziran 2016 olarak yayınlandı.

 

YIL SONU BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANIR?

 

Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

 

AĞIRLIKLI ORTAK SINAV PUANI HESAPLAMASI

 

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim