• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soya, kadınlar için gerçek
2014-10-14 16:29:33

Soya, kadınlar için gerçek

Soyanın menopoz sonrasında yaygın rastlanan damar sertliği riskinin azalmasını sağlayabileceği belirlendi.Yeni Asır'da yer alan habere göre Amerikalı...

Soyanın menopoz sonrasında yaygın rastlanan damar sertliği riskinin azalmasını sağlayabileceği belirlendi.

Yeni Asır'da yer alan habere göre Amerikalı bilim adamlarının araştırması, soyalı yiyecekler tüketmenin menopoza girmiş kadınların kalp sağlığını korumasının yanı sıra damar sertliği riskinin de azaltılmasını sağladığını gösterdi. Ancak bilim adamları soyalı yiyeceklerle beslenme alışkanlığının menopozdan önce kazanılması gerektiğine de dikkati çekti.

Bilim adamları, maymunları yapay menopoz öncesi ve sonrasında hayvansal gıdalar ya da östrojen hormonu içeren soyalı yiyeceklerle besledi. Menopoz öncesinde ve sonrasında soyalı yiyeceklerle beslenen maymunların kolesterolünün normal düzeyde olduğu ve damar sertliği riskinin azaldığı görüldü. Bilim adamları, soyanın ihtiva ettiği bitkisel östrojen izoflavonun hayat boyu alımının önemine işaret ederek en azından damar sertliğinin henüz gelişmeye başladığı menopozdan hemen sonra soyalı yiyecekler tüketilmesinin riski azaltabileceğini vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim