• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’
2016-01-25 21:00:02

‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’

‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’ adlı rapor hazırlandı.Şeffaflık Derneği 7 Haziran seçimleri için yürüttüğü ‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’...
‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’ adlı rapor hazırlandı.

Şeffaflık Derneği 7 Haziran seçimleri için yürüttüğü ‘Siyasetin Finansmanı ve Şeffaflık’ kampanyasının ardından yayınladığı raporda Türkiye’nin şeffaflık geleneği bakımından gelişmiş ülkelerden açık biçimde ayrıldığını ifade etti.

 

Raporda “Hem ‘açık aday’ sayısının düşük olması hem de kampanya süresince adaylarla yapılan görüşmeler neticesinde, milletvekili adaylarının ve genel olarak siyaset alanının, seçmenlerin temel beklentilerinden olması gereken ‘şeffaflık’ ilkesini karşılamaktan çok uzak olduğu bir kez daha doğrulanmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

Dernek, 10 bin milletvekili adayının katıldığı 7 Haziran seçimlerinde 29’u erkek, 10’u kadın olmak üzere yalnızca 39 adayın mal varlığını açıkladığını belirtti. Bu adaylardan 23’ü 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçildi.

 

22 milletvekili adayı mal varlığını açıklayan HDP, şeffaflık ilkesine en çok uyan parti oldu. Derneğin siyasi partilere göre yaptığı dağılım şöyle: HDP 22, CHP 11, bağımsız 3, AKP 1, Yurt 1, LDP 1.

 

Bu rakamlardan hareketle dernek, sonuçları, ‘Kampanyanın Türkiye’de ilk defa yaygın ve sistemli bir biçimde yapıldığı ve bir genel seçimde bu adar çok adayın aynı anda, gönüllü olarak mal varlığını kamuoyuna açıklamasının Türkiye’de bir ilk olduğu düşünülürse,bu sayı gelecek dönemler için umut verici bir başlangıç olarak değerlendirilebilir” diye yorumladı.

 

Dernek ayrıca şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Gerek AB ile bütünleşme gerekse demokrasi geleneğinin geliştirilmesi bakımından, Türkiye’de seçilmişlerin/adayların mal varlıklarının kamuoyuna açıklanması etik bir sorumluluk olarak kabul edilmelidir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim