• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SGKda eksik maaş şoku!
2016-01-07 10:30:02

SGK'da eksik maaş şoku!

SGK’nın veri tabanında 150-250 TL daha düşük emekli maaşı bağlanacağını öğrenen sigortalılar, kurumu soru yağmuruna tuttu.Vatan Gazetesi yazarı...
SGK’nın veri tabanında 150-250 TL daha düşük emekli maaşı bağlanacağını öğrenen sigortalılar, kurumu soru yağmuruna tuttu.

Vatan Gazetesi yazarı Mert Nayır, konuyu bugünkü köşesine taşıdı. İşte o yazı..

Hepimiz bir gün emekli olmak için çalışıyoruz. Belki de emekli olma hayalinden daha çok emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağımızın hesabını yapıyoruz. Bunun içindir ki her gün binlerce kez hesap yapılmakta SGK’nın hesaplama motorunda. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/bağlantısı ile ulaşılabilen bu uygulama, en düşük 3 bin 600 prim günü olan kişilerin sorgulama yapabildiği ve ‘’bu gün emekli olursam ne kadar aylık alırım’’ sorusuna yanıt bulabildiği bir uygulama olarak popülerliğini korumakta.

2016’da maaş düşüyor mu?

2015 yılında maaşlarını hesaplayan sigortalılar aynı hesabı 2016 yılında yaptıklarında pek iç açıcı bir manzarayla karşılaşmadılar. 2016 yılı hesabında önceki yıla göre 150 - 250 TL arasında daha düşük emekli maaşı bağlanacağını öğrenen sigortalılar tarafından soru ve şikâyet yağmuruna tutulmuş durumdayız.

 

Sürpriz düşüş güncellemenin yapılmamasından

Bu konuda biz de birkaç örnek hesaplama yaptığımızda; yandaki tabloda belirtilen sigortalının 2015’te sistemde hesaplanan ortalama aylık miktarı 2.501,56 TL tutarındayken 2016 yılı itibariyle hesaplanan aylık bilgisi ise tabloda görüldüğü üzere 174,131 TL eksik olarak hesaplanmaktadır. Konunun muhatabı olan Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilik Yazılımları Daire Başkanlığı’nın açıklaması ise oluşan bu durumun 2016 yılı ile ilgili sistem yazılımı ve parametrelerin henüz güncellenmemiş olmasından kaynaklandığı, emekli maaşlarında 2016 yılı için herhangi bir düşüşün olmadığı yönündedir. Mevcut sistemin yazılım güncellemeleri ise bir aylık süre sonunda tamamlanacak olup, maaş hesaplamaları ay sonu itibariyle normal değerde seyredeceği alınan bilgiler arasındadır. Yani panik yok… Güncellemeyi bekleyin, yeni parametrelerle emekli maaşları düşmeyecek…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim