• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Satranç Şampiyonları Belli Oldu
2016-01-31 01:15:02

Satranç Şampiyonları Belli Oldu

Türkiye ile KKTC’den 2 bin 236 sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne olan dev satranç turnuvasında Türkiye şampiyonları belli oldu.Türkiye Satranç Federasyonunca...
Türkiye ile KKTC’den 2 bin 236 sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne olan dev satranç turnuvasında Türkiye şampiyonları belli oldu.

Türkiye Satranç Federasyonunca Antalya’da düzenlenen ve Türkiye ile KKTC’den 2 bin 236 sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne olan dev satranç turnuvasında Türkiye şampiyonları belli oldu.

Zorlu maçların yapıldığı Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar şampiyonalarında 26 kategoride ödüller verildi. Ödül töreninde şampiyonlar geçidi yaşandı.

Satrançta Türkiye’nin şampiyonları belli oldu. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin 81 ilinden 7'den 77'ye her yaş grubundan toplam 2 bin 236 sporcuyu buluşturan satranç şöleninde dereceye giren sporcular düzenlenen ödül töreni ile madalyalarına kavuştu.

Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonası ve Türkiye Emektarlar Şampiyonası’nda 9 turluk zorlu mücadelede ter döken sporcuların performanslarının yanı sıra ailelerin heyecan ve coşkuları da renkli görüntüler oluşturdu. Şampiyonada 26 kategoride düzenlenen ödül töreninde ise adeta “şampiyonlar geçidi” yaşandı. Bir haftalık zorlu maratonun ve saatler süren “akıl yarışları”nın yaşandığı turnuvada, 199 sporcu sergiledikleri üst düzey performansla Türkiye Küçükler ve Yıldızlar altyapı Ulusal takım havuzuna seçilme mutluluğunu yaşadı.

“Bu şampiyonalar Türkiye’yi buluşturdu” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, ilk defa Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar şampiyonalarını aynı anda gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Şampiyonalara rekor bir katılım vardı. Türkiye’nin doğudan batıya 81 ilinden sporcumuz vardı. 2 bin 236 sporcu ve aileleriyle birlikte 5 bin kişilik dev bir buluşma gerçekleştirdik. Şampiyonada kıyasıya bir rekabet, centilmenlik, barış, kardeşlik, birlik, beraberlik ve sporun tüm güzellikleri birlikte yaşandı. Sporcularımızın performansları ve azimleri inanılmazdı” şeklinde konuştu.

SATRANÇ ŞÖLENİNE FİDE İCRA DİREKTÖRÜ DE KATILDI

 

Manavgat Starlight Otel'de 23 Ocak’ta başlayan ve 29 Ocak’ta yapılan final müsabakalarının ardından gerçekleşen ödül töreninde Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarının “en iyileri”ne madalyaları ve kupaları verildi. TSF Başkanı Gülkız Tulay, FIDE İcra Direktörü Nigel Freeman, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü’nün yanı sıra çok sayıda konuğun da yer aldığı törende, 26 kategoride ödüller sahiplerini buldu. Fidan sertifikalarının takdim edilmesinin ardından şampiyon olan ve dereceye giren Küçük, Yıldız ve Emektar sporcular kupa ve madalyalarına kavuştu.

KENDİ REKORUMUZU KIRDIK

TSF Başkanı Gülkız Tulay, törende yaptığı konuşmada, bir hafta boyunca kocaman bir aile olduklarını kaydederek, “Burada Türkiye’nin tüm güzellikleri vardı. Sporcularımız ülkemizin dört bir tarafından geldiler ve birlikte kocaman barış dolu bir dünya oluşturdular. Başarı için yarıştılar. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki buradaki sonuç ne olursa olsun sporcularımızın asıl kazancı, yaşamları boyunca satrancın onlara ve hayatlarına kazandırdıklarıyla yaşayacak olmalarıdır. Satranç hayatın ta kendisi” ifadelerini kullandı.

Şampiyonalara rekor bir katılım olduğunu belirten Tulay, ailelere şampiyona boyunca gösterdikleri ilgi için de teşekkür etti. Satranca gönül veren çocukların aileleri tarafından desteklenmesinin önemine vurgu yapan Tulay, sporcuların bu turnuvada aldıkları derecelere göre uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi temsil imkanı kazandıklarını belirtti. Tulay şunları söyledi:

“Sporcularımız aldıkları önemli derecelere göre uluslararası turnuvalarda ülkemizi federasyonumuzun imkanları ile temsil etme imkanı kazandılar. Bu yıl eş puanlı sporcularımızı da ulusal takım havuzuna alacağımızın müjdesini paylaşmak istiyorum. Bu şampiyonalarda pek çok ilke de imza attık. Bu sene ilk defa 81 ilin şampiyonalara katılmasını sağladık. Katılımda kendi rekorumuzu kırdık. Üç şampiyonayı aynı anda gerçekleştirme mutluluğunu yaşadık. İlk defa eş puanlı sporcularımızı da sahneye davet edip madalyalarını takdim ettik.”

ŞAMPİYONLAR GEÇİDİ

Küçükler Şampiyonası’nın 7 yaş grubunun şampiyonları Doruk Öztürk ve Elvin Esma Büyük, 8 yaş grubunun şampiyonları CM Kerem Erten ve Elif Zeren Yıldız, 9 yaş şampiyonları Taha Özkan ve Nilsu Enç, 10 yaş şampiyonları Efe Hakan Öztürk ve Suğra Tepeli, 11 yaş şampiyonları CM Işık Can ve WCM Safiye Öykü İnce ve 12 yaş şampiyonları CM Ahmet Utku Üzümcü ve WCM Sıla Çağlar oldu.

Yıldızlar Şampiyonası’nın 13 yaş grubunun şampiyonları Emir Gülbeyaz ve Sida Saim, 14 yaş grubunun şampiyonları Umut Erdem Gündüz ve Hayrünisa Şahin, 15 yaş grubunun şampiyonları Dinçer Taşdöğen ve WCM Çağıl Irmak Arda, 16 yaş grubunun şampiyonları FM Bahadır Özen ve Ayça Aksoy, 17 yaş grubunun şampiyonları Hüseyin Can Ağdelen ve Şevval Doğan ve 18 yaş grubunun şampiyonları Oğuz Öner ve WFM Nezihe Ezgi Menzi oldu.

Emektarlar Şampiyonası’nın 50 yaş ve üstü kategorisinin şampiyonu Hür Yasin, 65 yaş ve üstü kategorisinin şampiyonu ise Salih Muratoğlu oldu.

Turnuva boyunca çekişmeli ve zorlu mücadelelerde oldukça yorulan sporcuların ödül törenindeki heyecan ve mutlulukları renkli görüntüler oluşturdu.

 

KÜÇÜK CENTİLMENLER 

Bu yıl ilk kez verilen ödüllerinden biri de centilmenlik ödüllüydü. Rakiplerin hasta olduğunu fark etmeleri üzerine fuaye alanında kurulan revire rakiplerini götüren 10 yaş genel kategorisinde yarışan Can Çavak ve 12 yaş genel kategorisinde yarışan Metin Kan Kuşoğlu centilmenlik ödüllünü almaya hak kazandı.

5 BİN KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Şırnak'tan Adıyaman'a, Düzce’den Mardin'e, İstanbul’dan Mersin'e, Gaziantep'ten Artvin'e, Hatay'dan Bursa'ya, Diyarbakır'dan Tekirdağ'a, Tunceli'ye, Siirt'e, Batman'a kadar Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukları, gençleri ve emektar sporcuları bir araya getiren dev organizasyon yaklaşık 5 bin kişiyi ağırladı. Türkiye’nin 81 ilinden gelen 2009 doğumlu küçüklerden 1938 doğumlu emektarlara kadar geniş bir yaş yelpazesinde satranççıların yarıştığı turnuvada, aileler de heyecanları ve coşkularıyla turnuvaya renk kattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim