• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusyadan flaş Türk askeri açıklaması
2015-12-08 19:00:03

Rusya'dan flaş 'Türk askeri' açıklaması

Rus Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Musul'daki bir askeri kampa takviye birlik göndermesine tepki gösterdi.RUSYA'NIN AÇIKLAMASIHürriyet'in Reuters'den...
Rus Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Musul'daki bir askeri kampa takviye birlik göndermesine tepki gösterdi.

RUSYA'NIN AÇIKLAMASI

Hürriyet'in Reuters'den aktardığı habere göre, durumu "çok ciddi bir gerilim unsuru" olarak niteleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak hükümetinin onayı olmadan yapıldığını iddia ettiği sevkiyatın "yasa dışı" olduğunu savundu.

 

BARZANİ NE DEMİŞTİ?

Musul'a sevk edilen Türk askerleri sonrası başlayan tartışmaya ilişkin bir açıklama da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'den gelmişti. Barzani, Musul’daki Başika Bölgesi’ne Türk askerlerinin gelmesine ilişkin Ankara ile Bağdat arasında anlaşma olduğunu söylemişti.

 

BAĞDAT'TAN YİNE BİR AÇIKLAMA GELDİ. TÜM YETKİ İBADİ'DE!

Irak'tan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul'daki askeri varlığıyla ilgili alınacak kararlar konusunda tüm yetkinin İbadi'ye verildiği aktarıldı.

Irak'ın egemenliği ve sınırının korunmasının "Kırmızı çizgi" olduğu ifade edilen açıklamada, "Irak, komşu ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmek istiyor ve ulusal egemenliğin korunmasına yönelik gerekli tedbirleri alacak. Irak, komşu ülke Türkiye ile herhangi bir anlaşmaya imza atmamıştır. Hangi gerekçeyle olursa olsun sınırımızın ihlaline müsamaha göstermeyiz" denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim