• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus uçağının düşürülmesine destek: % 91
2015-12-07 17:30:04

Rus uçağının düşürülmesine destek: % 91

Gezi Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre, Rus uçağının düşürülmesine Türk halkının yüzde 91.6'sı destek verdi.Türkiye'nin Rus uçağını Suriye...
Gezi Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre, Rus uçağının düşürülmesine Türk halkının yüzde 91.6'sı destek verdi.

Türkiye'nin Rus uçağını Suriye sınırında düşürmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerginlik sürerken, Gezi Araştırma Şirketi'nin konuyla ilgili yaptığı anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Şirketin yaptığı ankete göre, Türk halkının yüzde 91.6'sı uçağın düşürülmesini onaylıyor.

Gezici Araştırma Şirketi'nin 16 ilde, 18 yaş ve üstü bin 264 katılımcı ile yaptığı ankete göre; Türk halkının yüzde 53.5'i de Başkanlık sistemine destek veriyor.

 

İŞTE GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİNİN YAPTIĞI O ANKET

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bahsettiği Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?     

 

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın bahsettiği başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 53,5’i evet derken, yüzde 40,2’si hayır derken % 6.3’ü ise kararsız kaldığı görülüyor. Başkanlık sistemine AK Parti seçmeninden sonra en büyük desteği MHP Seçmeni destek veriyor. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde Başkanlık sistemine destek yüzde 32 – 35 arasında yer aldı. Seçim sonrasında ise Başkanlık sistemine destek yüzde 53,5’i buldu. 

 

Rus uçağı Türkiye’nin sınırını ihlal etmesi sonucunda angajman kuralları gereğince vuruldu, Rus uçağının düşürmesini doğru buluyor musunuz? 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Rusya ile yaşanan kriz sürecini Türkiye açısından iyi yönetti mi? 

 

Murat Gezici; 1 Kasım seçimleri sonrasında CHP ve MHP seçmeninden Sn. Erdoğan’a ciddi destek geldi. CHP’lilerin % 67’si ve MHP seçmenin % 88’i Sn. Erdoğan’nın Türkiye açısından süreci iyi yönettiğini söylüyor. Rusya krizi Türkiye halkını birleştirici bir kriz haline getirdi, Farklı siyasi parti seçmenlerinin ortak noktada buluşturdu ve Sn. Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı bakamına destek artı. Ülkenin en güvenilir kurumları arasında Cumhurbaşkanlığı TSK’dan sonra 2. sırada yer aldı. 

 

Türkiye Rusya’ya Ekonomik yaptırımlar ve ambargo uygulamalı mı? ​

Türk halkı krizin büyümesini istemiyor, Rusya Türkiye’nin en önemli komşu ülkesi olduğunun farkında gerek Turizm gerek Ekonomik bir gönül bağı var.  

 

Genel olarak Türkiye’nin birinci niteliğinin ne olmalı?
 


Yeni ana yasaya ihtiyaç var mı?


Murat Gezici; İdeal bir anayasanın çözeceği düşünülen ana sorunların başında “Türk, Kürt, Sünni, Alevi gibi her tür farklılık arasında eşitlik” isteği öne çıkıyor. İkinci olarak ekonomik durumun büyümesine katkı vereceğini düşünerek evet dediği görülüyor. Yeni anayasada “Toplumun tüm kesimlerinin katıldığı ve uzlaştığı bir anayasanın kabul edilebilir bir anayasa olacağı” fikri hakim olduğu sürece yeni anayasa referandumu halkdan yüzde 60 üzerinde destek alarak geçeceği görünüyor. Türk halkı güçlü devlet olma yolunun Başkanlık sisteminde yattığını düşünüyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim