• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piyasaları gelecek hafta ne bekliyor?
2016-02-13 13:45:05

Piyasaları gelecek hafta ne bekliyor?

Gelecek hafta piyasalarda nelere bakılmalı? Ekonomiyi neler bekliyor?Çin piyasalarının kapalı olduğu haftada piyasalar Yellen ve petrol fiyatlarıyla sallandı....
Gelecek hafta piyasalarda nelere bakılmalı? Ekonomiyi neler bekliyor?

Çin piyasalarının kapalı olduğu haftada piyasalar Yellen ve petrol fiyatlarıyla sallandı. Açıklamalar adeta domino etkisi yaratırken, borsalarda da volatilite arttı.

Borsa İstanbul 100 endeksi ise (BIST 100) haftanın son gününde yatay seyrederken, endeksgünü yüzde 0,01 düşüşle 70 bin 937 puandan  tamamladı.

Hafta içinde 2.96 seviyelerini test eden dolar/TL ise gün sonunda 2.92 seviyelerinde denge buldu. 

Peki piyasaları gelecek hafta neler bekliyor? Paranın Uzmanları UZMANPARA için yanıtlamaya devam ediyor...

BU HAFTA PİYASALARA DAMGASINI VURANLAR...

DESTEK MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ MURAT TUFAN:

"
Haftanın öne çıkanlarına baktığımızda hiç şüphesiz ki Yellen ve petrol piyasaya damgasını vurdu.  Öncelikle hafta başından itibaren petrol tarafında yaşanan gelişmeler hem pariteler hem de küresel borsalarda satış dalgası yarattı. Petrol fiyatlarındaki sert geri çekilmeler mevcut riskleri artırmış durumdayken, hafta ortasında Kuveyt’in üretimin artabileceğine yönelik yapılan açıklamalar emtiaya satışlar getirerek 26 dolara varan gevşemeye neden oldu. Ardından yine petrol tarafında piyasada dalga yaratacak gelişmeler izlendi. Venezuela Petrol Bakanı OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretimi mevcut seviyelerde sabitlemesini önerdi. Bu öneri karşısında Suudiler sıcak bakarken, İran sabit tutmaktan yana olmadığını dile getirdi.
 
YELLEN NE DEMİŞTİ...

Ayrıca Çin piyasasının kapalı olması küresel piyasalarda belirsizliği artırırken gelecek haftaya Çin verileriyle başlayacak olmamız, bir yol çizmemize yardımcı olabilir. Hafta içinde FED Başkanı Yellen’ın Çin belirsizliğinin geçici olduğuna yönelik açıklamalarının ardından gelecek hafta açıklanacak olan makroekonomik göstergeler bir kat daha önem kazanmış durumda. Yellen’dan bahsetmişken gelin bir de kısaca bu haftaki konuşmasını değerlendirelim. Hiç şüphesiz ki düşükpetrol fiyatları Yellen’ın da gündemindeydi. Petrol fiyatlarındaki durulmanın enflasyonlarındaki aşağı yönlü baskıyı azaltabileceğine değinirken, mevcut küresel piyasalardaki risklerden kaynaklı Mart ayında faiz artırım ihtimallerini zayıflattı. Ayrıca Yellen, hafta başından itibaren piyasalarda konuşulan “negatif faiz” uygulaması tartışmalarına da değinerek, eğer Amerikan ekonomisi bocalarsa negatif faiz oranının FED için potansiyel bir politika aracı olarak değerlendirilebileceğini söyledi.
 
GELECEK HAFTA HANGİ VERİLER TAKİP EDİLMELİ?

Tüm bu gelişmelerin piyasaya yansımalarına bakacak olursak, altının 1263 seviyesini test etmesi son bir yılın zirvesini görmesine neden olurken, kur tarafında yön arayışının hakim olduğunu söyleyebilirim. Petrolde ise haftalık stokları çok fazla fiyatlamayan emtianın piyasadaki üretim haberleriyle dalgalı bir görünüm çizmesi dikkati çekti. Ancak kısa vadede 30 dolar üzerinde fiyatlanma görmedikçe genel eğilimin aşağı yönlü olduğu söylenebilir.

Gelecek haftaya baktığımızda gündemimizde hiç kuşkusuz Çin verileri olacak. Diğer yandan yurtiçi tarafta çeyreklik işsizlik ortalaması, bütçe dengesi, tüketici güveni gibi verileri, yurtdışı tarafta ise ABD enflasyon rakamlarını izlemek faydalı olacaktır. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim