• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Numan Kurtulmuştan Iraka Türk askeri cevabı
2015-12-08 07:15:03

Numan Kurtulmuş'tan Irak'a Türk askeri cevabı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını...
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı.

Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kurtulmuş, "Kuzey Irak ile ilgili tartışılan konular detaylı bir şekilde konuşulmuştur. Özelikle Başika Eğitim Kampı'ndaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin varlığı üzerine Türkiye'de de, dünya kamuoyunun da da bazı konular gündeme gelmektedir. Türkiye DAEŞ ile mücadele kapsamında uluslararası koalisyonun bir parçasıdır. Ve etkin bir unsurudur. Kuzey Irak'ta Türkiye'nin varlığının en önemli sebeplerinden birisi DAEŞ ile yapılan bu mücadelede Türkiye'nin etkin bir şekilde üstlendiği roldür. İkincisi Türkiye Kuzey Irak'ta bahse konu olan bölgede peşmergelerin  eğitimi ve Musul ulusal muhafızları birliğinin eğitilmesi ile ilgili oradadır. Türkiye oraya yeni gitmiyor. Yaklaşık 2400 Kuzey Iraklı Musul muhafızı olarak eğitilmiştir" dedi.

Rusya'ya tepki

Boğaz'dan füzeli geçişle ilgili olarak ise Kurtulmuş şöyle konuştu: "İçeride bu tedbirler ilgili konuları müsaade ederseniz teferruatlı bir açıklama yapmayayım bu hükümete kalsın. Ama şunu samimiyetle açık yüreklilikle söylemek isterim; biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Krizin mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Ekonomide Rus tarafının atacağı adımlar varsa Trükiye'nin de var. O adımlar başka adımları getirecektir biz bütün adımları en ince ayrıntısına kadar konuşuruz.

Ama bu adımların atılması taraftarı değiliz. Rusya tarafının da bu adımları atmasından yana değiliz. Bazı tedbirleri uygulama gereğimiz ortaya çıkmasın isteriz. Boğazlardan geçişteki görüntüye gelince, ilgili bütün girişimlerde bulunulmuştur. O görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Böyle bir geçişe, şova ihtiyaç yoktu. O görüntün Türkiye'nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildi.

O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha. Bununla ilgili olarak uluslararası hukukun Türkiye'ye tanımış olduğu bütün imkanlar kullanılarak önce Türkiye'deki Rusya Federasyonu'nun Dışişleri Bakanlığına büyükelçi davet edilmiştir. Gerekli hususlar kendilerine hatırlatılmıştır. Ümit ederim ki Türkiye aynı durum ile bir daha karşılaşmaz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim