• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nezir Akyeşilmen’e soruşturma
2016-01-15 18:45:07

Nezir Akyeşilmen’e soruşturma

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye imza atan ve daha sonra desteğini geri çeken Selçuk Üniversitesi(SÜ) Öğretim Üyesi...
"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye imza atan ve daha sonra desteğini geri çeken Selçuk Üniversitesi(SÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen hakkında soruşturma açıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “11 Ocak 2016 tarihinde ‘Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız’ başlığı ile internet ortamında yayımlanan bildirinin, devletin teröre karşı mücadelesini ‘katliam’ ve ‘kıyım’ olarak imzalayan bir grup akademisyen arasında bulunan SÜ öğretim üyesi hakkında Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun maddelerine aykırı davranış suçundan soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin bildirisine imza atmış, 13 Ocak’ta ise barışa hizmet etmediği gerekçesiyle imzasını geri çektiğini açıklamıştı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla 1128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek “kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı” öne sürülmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim