• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Müslüman Dünyanın Geleceğinde Türkiye'nin Rolü”
05 Nisan 2017 Çarşamba 11:29

“Müslüman Dünyanın Geleceğinde Türkiye'nin Rolü”

Gazeteci-Yazar Nevzat ÇİÇEK "Müslüman Dünyanın Geleceğinde Türkiye'nin Rolü" konusu hakkında öğrenciler ile paylaşımda bulundu.

Selçuklu Akademik Düşünce ve Araştırma Merkezi (SADAM) ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen SADAM Konferansları kapsamında Gazeteci-Yazar Nevzat ÇİÇEK "Müslüman Dünyanın Geleceğinde Türkiye'nin Rolü" konusu hakkında öğrenciler ile paylaşımda bulundu.

Nevzat Çiçek konuşmalarına Türkiye’de ve Müslüman dünyasında ne oluyor sorusunun cevabını verebilmek için coğrafyayı tahmin etmek gerekiyor. Müslüman coğrafya dediğinizde hangi algıyla baktığınız çok önemlidir. Eğer bugün çizilen sınırlar içeresinden bu yapaylık üzerinden bu Müslüman dünyasına bakıyorsanız buradan sağlıklı bir sonuca varmamızın mümkün olmadığını ancak kadim bir coğrafyadan ümmet mantığı içerisinde bakıyorsanız buradan sağlıklı bir unsur elde edileceğini vurgulayarak başladı.

“Türkiye’de ne oluyor? sorusunu soran Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti son toprağımız ne olursa olsun asla ve asla böldürmeyeceğiz. Ama 5 milyon kilometre kareden 780 bin km kareye sıkışmış bir alanda neden bu vurgu yapıldı? Neden ümmet anlayışıyla 5 milyon km kareye çıkabiliriz vurgusu yapılmadı. ”dedi.

“Batı,İslam coğrafyasında nerde müdahalede bulunduysa yakın zamana kadar kendisine bir karşıtlık olarak döndüğünü gördü mesela Sovyetlerin Afganistan’a müdahale etmeseydi mücahit gruplar, Amerika Irak’ıişgale kalkışmasaydı IŞID gibi örgütler çıkmayacaktı, diyerek batının bundan rahatsız olduğunu ve bir strateji değişikliğine gitmek zorunda kaldığını” belirtti.

Batının Genel Tarihi Daha Kanlı

“Bizim coğrafyamız kanlı olabilir ama batının genel tarihi daha kanlı yani Katoliklerini,Ortodoksların, Protestanların kendi iç çatışmalarında dolayı 100binlerce insanın birbirini öldürdüğü bir gerçeği var karşımızda diyerek konferansına devam eden Nevzat Çiçek, peki sonra ne oldu, seküler bir dinde mutabakat kaldılar yani pazardan pazara kiliseye gidip bütün işlerini bitirdiler. Şimdi ise, aynı şeyi İslam dünyası çerçevesinde yapabilir miyiz diye düşünmektelerdir.” ifadesinde bulundu.

Nevzat Çiçek bunlara ek olarak, “Bunun üzerine İsrail kendi güvenliği açısından bu coğrafyada var olabilmesi için, Ortadoğu’yu parçalayacak bir politika sergilediğini belirterek ABD tarafından desteklendiğini ve Müslüman dünyasında mezhebe karşı mezhep, ırka karşı ırk savaşını geliştirirsem Müslüman dünyasını kontrol edebilirim diyen bir batının olduğunu” ifade ederek sözlerine son verdi.

Alkışlarla sona eren sunumun ardından SADAM Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu; Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek Bey’e kıymetli konuşmalarından dolayı teşekkür ederek, Çevşen-i Kebir ayetli Osmanlı Zırhı biblosu hediye etmişlerdir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim