• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİT ajanlarına Sofyada şok! Mafya devrede
2016-01-15 08:30:02

MİT ajanlarına Sofya'da şok! Mafya devrede

Siyasetçiler, polis ve Bulgar gizli servisi cihazın bulunması için seferber oldu.Bulgaristan’a giden 4 MİT ajanının cipi ve içindeki en ileri teknolojiye...
Siyasetçiler, polis ve Bulgar gizli servisi cihazın bulunması için seferber oldu.

Bulgaristan’a giden 4 MİT ajanının cipi ve içindeki en ileri teknolojiye sahip dinleme cihazının, kaldıkların otelin garajından çalındığı iddia edildi.Siyasetçiler, polis ve Bulgar gizli servisi cihazın bulunması için seferber oldu.

 

Bulgaristan’da yetkililerin, iki ülke arasında diplomatik krize neden olabilecek bir skandalı aylardır kamuoyundan gizledikleri ortaya çıktı. 

 

Bakan’ın oteli

 

Vatansever Cephe Meclis Grubu Başkanı ve milliyetçi ‘Bulgaristan’ın Kurtuluşu için Ulusal Cephe’ (NFSB) partisinin Genel Başkanı Valeri Simeonov’un Bulgar meclisine taşıdığı iddiaya göre, 4 MİT ajanı, Türkiye plakalı Audi Q7 marka bir ciple Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gitti. Bulgaristan göçmeni bir işadamına ait cipi kullanan Türk ajanlar, beraberlerinde ultra modern bir dinleme cihazını da getirdi. 

 

Türk ajanlar Sofya’nın Dragalevtsi semtinde bulunan ve Türk kökenli olan Savunma Bakan Yardımcısı Orhan İsmail’in kardeşine ait bir otelde konakladı. Dinleme cihazı ve cip otelin kapalı garajına bırakıldı. Ancak hırsızlar gece garaja girerek aracı içindeki dinleme cihazıyla birlikte çaldı. 

 

Olay ortaya çıkınca Bulgar siyasetçiler, polis, gizli servis ve mafya seferber oldu. İlk olarak aracın bulunması için Bulgaristan’ın büyük mafya babalarından ‘Mityo Ochite’ lakaplı Dimitar Zhelyazkov ile irtibata geçildi. Bulgar mafya babası bütün kanalları kullanarak aracı kimin çaldığını tespit etti ve içindekilerle birlikte iade edilmesi için girişimde bulundu. 

 

Aracı çalanlar durumdan şüphelendi ve 20 bin euro fidye istedi. Yapılan görüşmelerin ardından Bulgar polisi aracı ve dinleme cihazını Sofya yakınlarında terk edilmiş olarak buldu. 

Kendi cebinden verdi

 

Bulgar basını, mafya babası Zhelyazkov’un 20 bin euro’yu kendi cebinden ödediğini ve daha sonra da bu parayı Bulgar siyasetçilerden tahsil edemediğini öne sürdü. Bulgar basınının İçişleri Bakanlığı ve polis kaynaklarına dayandırdığı habere göre, hırsızlık olayı gizlenerek iki ülke arasındaki gerilimin tırmanması engellendi. Siyasi analistler MİT ajanlarının Türkiye üzerinden Bulgaristan’a sokulan Kaçak sigaralar için Sofya’ya dinleme cihazıyla geldiğini ve bu skandal sonrasında Bulgaristan hükümetiyle bir anlaşma yapıldığını öne sürüyorlar.

 

En tanınan mafya babası

 

Yetkililer, MİT’in çalınan aracını bulmak için Bulgaristan’ın en büyük mafya babalarından Mityo Ochite lakaplı Dimitar Zhelyazkov ile irtibata geçti.

 

(Milliyet)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim