• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minibüsçüler müjde bekliyorlar!
2016-01-22 15:15:03

Minibüsçüler müjde bekliyorlar!

Tanım değişti, vergi kanununda değişmedi...Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, otomobil, minibüs ve otobüs...
Tanım değişti, vergi kanununda değişmedi...

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, otomobil, minibüs ve otobüs tanımlarının Avrupa Birliğine uyum sağlamak üzere 6495 sayılı Kanunla Haziran 2013'de değiştirildiğini vurgulayarak, "Otomobil, minibüs ve otobüs tanımlarında yapılan değişiklik vergi kanunlarında yapılmayınca minibüsler otobüs tarifesinden vergi ödüyor. Konuyu seçimlerden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve kısa süre önce de Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştük. Kısa zaman içerisinde Maliye Bakanımız Naci Ağbal’dan bu konuda müjdeli haber bekliyoruz" dedi.

 

-“KARAYOLLARI SORUNU ÇÖZDÜ, SIRADA MALİYE VAR”

           Apaydın yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'de üretilen ve yurt dışından ithal edilen minibüslerin, Avrupa Birliği standartlarına uyumlu olarak öteden beri sürücüsü dahil 17 oturma yeri olacak şekilde üretildiğini belirtti. Fevzi Apaydın, esnafın, satın aldıkları minibüsler için tadil projesi hazırlatmak ve araçta bulunan 2 koltuğu sökmek suretiyle söz konusu araçları mevzuata uygun hale getirmek zorunda kaldıklarını bildirdi. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda değişiklik yapılarak bu sorunun çözüldüğünü belirten Apaydın şunları kaydetti:

"Artık, 10-17 koltuklu araçlar minibüs sayılıyor. Ancak aynı değişiklik vergi kanununda yapılmadığı için 16 ve 17 koltuğu olan araçlar vergi uygulaması bakımından otobüs olarak kabul ediliyor. Sonuçta ruhsatında minibüs yazan araç, iş vergi ödemeye gelince otobüs sayılıyor."

-"MİNİBÜSLER 2.5 KAT DAHA FAZLA VERGİ ÖDEYECEK"

Vergi uygulamaları bakımından adaletli olmayan bir durumun ortaya çıktığını ifade eden Apaydın açıklamalarına şöyle devam etti:

"16 ve 17 koltuğu olan bir minibüs için 2016 yılında 748 TL motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekirken, bu araçlar otobüs tarifesinden bin 886 TL vergi ödeyecek. Yani 2.5 kat daha fazla vergi ödenecek. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na seçimlerden önce bu konuyu ilettik. Kendileri de minibüsçü esnafımızın bu sorununun çözüleceğini müjdeledi. Maliye Bakanımızla da yakın zaman içerisinde görüşme gerçekleştirdik ve Sayın Ağbal’da bu sorunun çözümü için çalışmaların yapıldığı bildirdi. Ancak bir taraftan da 2016 vergileri ödenmeye başlandı. Bu sorun önümüzdeki torba yasaya dahil edilerek mutlaka en kısa zamanda çözülmeli ve 2016'nın Ocak ayında ödenen ilk taksitlerin fazla ödenen kısmı, ikinci taksitlerden mahsup edilmelidir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim