• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Miloş: Türkiye, IŞİD müttefiki gibi hareket etti
2015-12-10 14:30:02

Miloş: 'Türkiye, IŞİD müttefiki gibi hareket etti'

Çek Cumhurbaşkanı Türkiye hakkında sert ifadeler kullandı.Çek Cumhurbaşkanı Miloş Zeman, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye yapılmasına karşı...
Çek Cumhurbaşkanı Türkiye hakkında sert ifadeler kullandı.

Çek Cumhurbaşkanı Miloş Zeman, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üye yapılmasına karşı çıktı. Çek lider, Türkiye'nin NATO üyesi olmasına rağmen IŞİD müttefiki gibi hareket ettiğini iddia etti.

Çek Cumhuriyeti'nin kuzeyinde seçmenlerle görüşen Zeman, “Türkiye, AB'ye üye yapılmamalı” dedi.

AB'nin göçmen akınıyla mücadele için Türkiye'ye 3 milyar euro yardım yapmasını eleştiren Zeman, “Türkiye, bu sığınmacılara bakacak güçte, çünkü bu insanlar onlarla aynı dinden” dedi.

Türkiye'yle ilişkilerin dikkatli bir şekilde inşa edilmesi gerektiğini savunan Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı, “Bu ifadelerimden dolayı Türk Büyükelçisi'nin Prag Kalesi'ne protesto notu göndermesini bekliyorum” dedi.

MÜZAKERELERDE SON DURUM

Türkiye'nin AB katılım müzakereleri 3 Ekim 2005'te başladı. Bu süreçte 33 fasıldan 14'ü müzakerelere açılırken sadece bilim ve araştırma faslı kapatılabildi. Açılmayan fasıllardan 17'si Kıbrıs Rum kesimi başta olmak üzere bazı AB üyelerinin siyasi engellemelerine hedef oldu.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, ekonomik ve parasal politikaları içeren 17'nci faslın Aralık ayının ortalarında açılmasının kararlaştırıldığını açıklamıştı. Bozkır, "5-6 faslın daha 2016 yılında açılabilmesini sağlayacak bir ortak çalışmayı başlatacağız" demişti.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim