• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MHP erkek partisi değil
2015-12-02 08:30:02

''MHP erkek partisi değil''

Meral Akşener, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı.Ahmet Hakan, Meral Akşener'in MHP'nin cinsiyetçi tutumuna karşı nasıl bir duruş sergileyeceğini...
Meral Akşener, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın sorularını cevapladı.

Ahmet Hakan, Meral Akşener'in MHP'nin cinsiyetçi tutumuna karşı nasıl bir duruş sergileyeceğini irdeledi. İşte röportajın o kısmı:

MHP ERKEK PARTİSİ YAKLAŞIMI
"Erkek gibi kadın değil, kadın gibi kadınım MHP için “erkek partisi” deniyor, ardından da ekleniyor: “Meral Akşener iyi hoş ama böyle bir erkek partisi, bir kadın olarak onu genel başkan yapmaz”. Ne diyorsunuz bu yaklaşıma?"

MERAL AKŞENER: İdeolojik hareketlerde kadın-erkek eşittir. Çünkü orada cinsiyet üzerinden değil, dava üzerinden tanımlama yapılır. Bizim hareketimizde de tanımlama hiçbir zaman cinsiyet üzerinden olmamış, dava üzerinden olmuştur.

Peki o zaman “erkek partisi” tanımı nereden çıkıyor?

MERAL AKŞENER: Kendinizin rakipleriniz tarafından tarif edilmesine müsaade ederseniz, sonuçta “erkek partisi” diye bir söz söylenir ve bu üzerinize yapışır.

ERKEK GİBİ KADIN DEĞİLİM
Sizin için “erkek gibi kadın” denmesi, sizi rahatsız eder mi?

MERAL AKŞENER: Eder tabii...

Neden?

MERAL AKŞENER: Kadın gibi kadın nasıl olur ki? Bu ayrımcılıktır. Kadınlar acıya daha dayanıklıdır. Hem psikolojik olarak hem de bedensel olarak. Doğuruyoruz biz. Fiziksel güç erkeklerde olabilir ama direnç ve hayatta kalma güdüsü kadınlarda daha güçlü. O nedenle bana “erkek gibi kadın” demeseler daha iyi olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim