• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkel Türkiyeye geliyor
2016-02-05 15:45:03

Merkel Türkiye'ye geliyor

Ankara Suriye'den olası yeni göç dalgaları ile ilgili hazırlık yaparken, mülteci krizinin çözümü konusunda önemli bir isim, Almanya Başbakanı Angela...
Ankara Suriye'den olası yeni göç dalgaları ile ilgili hazırlık yaparken, mülteci krizinin çözümü konusunda önemli bir isim, Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 şubat pazartesi günü çalışma ziyareti kapsamında Ankara'ya gelecek.

Merkel, başkentte Başbakan Davutoğlu ile biraraya gelecek. Alman şansölyesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor. Görüşmelerin ana gündem maddesi mülteci krizinin nasıl aşılacağı olacak.

Bu kapsamda, AB ile Türkiye arasında imzalanan göç eylem planına yönelik atılacak adımlar, Halep'teki son durum olmak üzere Suriye'deki gelişmeler, 25 Şubat'a ertelendiği açıklanan Cenevre görüşmeleri ve PYD'nin bölgedeki ilerleyişi ele alınacak.

Ankara'nın bir kez daha "Rusya desteği ile rejim ilerliyor. Bu durum PYD'ye alan yaratıyor" endişesini iletmesi bekleniyor. Görüşmelerde ayrıca PKK ile mücadele ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinin de ele alınması bekleniyor.

İki ülke arasındaki son ziyaret ocak ayı sonunda Başbakan Davutoğlu Berlin'de gerçekleşmiş, iki lider dün de Londra'da bir araya gelmişti. Merkel'in Türkiye ziyaretinin Londra'daki görüşmelerde kararlaştırıldığı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim