• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Şimşek: Büyüme 2016 çok daha iyi olacak
2015-12-10 11:45:02

Mehmet Şimşek: "Büyüme 2016 çok daha iyi olacak"

Şimşek, üçüncü çeyrekte büyümenin özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleştiğini, Türkiye açısından 2016'nın çok daha iyi olacağını belirtti.TÜİK...
Şimşek, üçüncü çeyrekte büyümenin özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleştiğini, Türkiye açısından 2016'nın çok daha iyi olacağını belirtti.

TÜİK verilerine göre, üçüncü çeyrekte büyüme yüzde 4 ile yüzde 2.8 olan beklentilerin üzerinde geldi.

Büyüme rakamlarını değerlendiren Şimşek, "2015 yılında çok zor bir konjonktürde Türkiye başarılı bir büyüme performansı sergiledi" dedi ve şöyle devam etti:

"Türkiye ekonomisi 2015 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde, ilk üç çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 oranında büyümüştür. Yılın üçüncü çeyreğinde büyüme özel sektör talebi öncülüğünde gerçekleşmiştir."

Bu yıl iki seçim nedeniyle oluşan siyasi belirsizliklere, Fed'in faiz artırım beklentisiyle küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya, komşu ülkelerde artan jeopolitik gerginliğe diğer gelişmelere rağmen büyüme oranının yüksek olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:
Türkiye beklentilerin oldukça üzerinde büyüdü
"Yüzde 3.5-4 civarında bir büyüme, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre yaklaşık iki kat veya daha hızlı büyümesi demektir.

"2016 yılı ise çok daha iyi olacak; çünkü reformlar hayata geçirilecek ve büyüme potansiyeli artacak. Kasım seçimleri sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi ve dört yıllık iktidar döneminde reformları hızla uygulamaya koyacak olmamız, orta vadede gelişmiş ülkelerle arayı kapatmaya devam edeceğimizi göstermektedir."

Şimşek, Türkiye ekonomisinin yüksek istihdam yaratmaya devam ettiğini ve küresel kriz sonrası dönemde yaklaşık 6.4 milyon kişiye, son bir yılda ise 800,000'in üzerinde yeni istihdam yarattığını belirtti.

Orta-uzun vadede, özellikle genç ve kadınların istihdamına yönelik uygulamalarla yüksek düzeyde iş imkanı oluşturmaya devam edeceklerini ifade eden Şimşek, "Türkiye ekonomisi reformlar ve güçlü temelleriyle gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmaktadır. Emtia ihracatçıları düşük piyasa fiyatları sebebiyle yüksek bütçe açığı verirken bu yıl ülkemiz genel devleti dengede, yani sıfır açıkla, kapatacaktır" dedi.

"Önümüzdeki yıllarda da maliye politikasında sıkı duruşa devam edeceğiz" diyen Şimşek, şunları kaydetti:

"Bu, Türkiye'nin iki temel sorunu olan cari açık ve enflasyonla mücadelede yardımcı olacak, uygulamaya koyacağımız ikinci ve üçüncü nesil reformlar için gerekli mali alanı sağlayacaktır. Bu reformlar sayesinde Türkiye'nin küresel rekabet zincirinde yukarı çıkmasını sağlayacağız; sürdürülebilir büyüme oranını artıracağız ve orta vadede cari açığın milli gelire oranını yüzde 3'ün altına indireceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim