• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Kürt halkı perişan oldu’
2016-02-03 08:15:02

‘Kürt halkı perişan oldu’

Kemal Burkay, Türkiye'nin doğusunu yerle bir eden çatışmalarda her iki tarafı da sorumlu tutarken, PKK'nın sorumluluğunun büyük olduğunu söyledi.Hürriyet’ten...
Kemal Burkay, Türkiye'nin doğusunu yerle bir eden çatışmalarda her iki tarafı da sorumlu tutarken, PKK'nın sorumluluğunun büyük olduğunu söyledi.

Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Burkay, ‘halk savaşı’ tabirine karşı çıkarak, “Kürt kentlerini savaş alanına çevirdiler, mahvediyorlar. Kürt halkı perişan oldu, göç ediyor, her şeyini bırakıp gidiyor. Sokaklarda insanların cesetleri kalıyor. Tarihi kentler yerle bir oluyor. Buna ‘halk savaşı’ demek için bir insanın çılgın olması lazım, acımasız olması lazım. PKK’nın yaptığı çok büyük bir yanlıştır. Bu savaşta PKK’nın sorumluluğu çok büyük” diye konuştu.

 

‘PKK’nın yaptığı devrimci mücadele tarzı değildir’

 

Savaşın Kürt halkına büyük zarar verdiğini kaydeden Burkay, sözlerine şöyle devam etti: “AKP politikalarından memnun olmayabiliriz, rahatsız olabiliriz, birçok uygulamasını demokrasi ile bağdaştırmayabiliriz. Ve tüm bu noktalarda sonuna kadar haklı olabiliriz. Ama buna karşı izlenecek yol şiddet olamaz. Şiddet en fazla gariban Kürtleri vuruyor. Sur’da, Cizre’de yaşananlara bakın. ‘Halk savaşı’ deniliyor ama halk bırakıp kaçıyor. Hangi açıdan bakarsanız bakın PKK’nın yaptığı devrimci mücadele tarzı değildir. Makul bir mücadele tarzı değildir.”

 

‘PKK engel oldu, HDP direnemedi’

 

“Yapılması gereken şuydu: Siyasi kararları iyi işletmek” diyen Burkay, PKK’nın buna engel olduğunu, HDP’nin de direnemediğini söyledi.

 

Burkay, “80 mebusla gelmişsiniz, parlamentonun üçüncü partisi olmuşsunuz, yüze yakın yerel yönetimi kontrol ediyorsunuz, bunlar büyük olanaklar. Kitleleri harekete geçirmeleri gerekirdi. Hem parlamentoda hem yerel planda barışçı gösterilerle tepkiler dosta düşmana gösterilmeliydi. O zaman hem Türkiye hem de uluslararası kamuoyunda çok büyük destek kazanılacaktı” yorumunda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim