• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KitapkurduAnne Akça Kodal ile Röportaj
2016-02-09 22:45:03

KitapkurduAnne Akça Kodal ile Röportaj

Kitapkurduanne.com sitesinin kurucusu Akça Kodal ile yapılan röportaj.Gazeteturka.com olarak KitapkurduAnne Akça Kodal ile kitapkurduanne.com ve çocuk...
Kitapkurduanne.com sitesinin kurucusu Akça Kodal ile yapılan röportaj.

Gazeteturka.com olarak KitapkurduAnne Akça Kodal ile kitapkurduanne.com ve çocuk kitapları üzerine söyleşi yaptık. 

 

Sayın Kitapkurduanne Akça Kodal sizi tanıyabilir miyiz?

1974 Yılında Ankara’da doğdum, ilkokuldan itibaren istanbula taşındık ve önce Şişli Terakki Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler İşletme Bölümünden 1995 senesinde mezun oldum. Üniversitenin ikinci yılından itibaren tekstil ve perakende sektöründe çalışmaya başladım.16 senelik çok yoğun bir iş hayatım oldu, uzun çalışma saatleri, çok sık yurtdışı seyahatleri derken, 2007 senesinde evlendim. 2010 yılında haziran ayında kızım Masal’ı kucağıma aldım ve iş hayatına ara verdim. Çocuğumu yaşamak, büyümesine tanıklık etmek ve birlikte vakit geçirmek idi amacım, böyle bir imkanım da olduğu için değerlendirmek istedim.

akca-kodal.jpg

 Akça Kodal

 

Kitapkurduanne.com sitesini kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Amacınız nedir?

Önce çocuk kitaplarıyla tanışma hikayemizden bahsedeyim. Masal’ı sanırım 3-4 aylıkken yumuşak kitaplarla tanıştırdım, o zaman hikaye okumuyordum ama bu kitaplar üzerinden sürekli konuşup anlatıyordum, 6 aydan sonra kitaplarımız çeşitlendi, bir çok ilk kelime kitabı edinmiştim, hepsini birlikte hatmediyorduk. Ben de kitapçıların bebek ve çocuk kitapları bölümlerine abone olmaya başlamıştım. İlk kez hikaye dinlemeye başlaması 11-12 ay civarında oldu. Sadece hikayeyi okumak değil de resimlerine bakıyor, üzerinde konuşuyorduk ( yani ben konuşuyordum da o gösteriyordu) İki yaşından sonra kitaplara olan ilgisi inanılmaz arttı, gün içinde çeşitli seferler kitap okumaya başladık, bir de gece uyumadan evvel mutlaka birkaç kitap okuyorduk. Masal konuşmaya başladıktan sonra kitap okumak çok daha zevkli hale gelmeye başladı çünkü hikayelerin, çizimlerin üzerine yorumlar yapıyor ve keyfini çıkarıyorduk. Bu da beni hep yeni hikayeler, iyi çocuk kitapları bulmaya teşvik ediyordu.

O sıralarda piyasada çok fazla çocuk kitabı olduğunu fark ettim ve başta okumadan aldığım bazı kitaplarda hüsrana uğrayınca önceden okumadan asla kitap almamam gerektiğini anladım. İçinde korkunç resimleri olan, cümlenin düşüklüğünden benim bile ne dediğini anlayamadığım, son derece bozuk bir Türkçe ile yazılmış pek çok kitaba rastladım bu dönemde.

Masal dört yaşına geldiğinde artık piyasadaki okul öncesi kitaplar hakkında ciddi bir birikimim olmuştu ve Masal’la birlikte okuduğumuz kitapları paylaşmaya karar verdim. 2014 yılının Kasım ayında İnstagram’da Kitapkurduanne adı ile bir hesap açtım ve olabildiğince çok ebeveyni, okul öncesi öğretmenini bilgilendirme amaçlı bu kitapları paylaşmaya başladım. Esas olarak amacım piyasada çok fazla alternatif olması ve bu sebeple bunları inceleyip çocuğuna uygun kitabı seçecek zamanı olmayan kişilere fikir vermek ve kitapların içeriklerinden, yayınevinden, yazarından, çizerinden bahsederek onları bilgi sahibi yapmak idi.

Açıkçası beklemediğim bir şekilde inanılmaz bir ilgi oldu, günden güne takipçilerim arttı, yapılan yorumlar, aldığım teşekkürler beni daha da çok motive etti. Bir süre sonra sadece okul öncesi kitaplar değil benim de okumaktan çok zevk aldığım ilkokul seviyesi kitapları da paylaşmaya başladım. Sonuç olarak 0-12 yaş arası çocuklar için güzel bir arşiv oluştu. Fakat zamanla kitapları kategorize etmek sosyal medya üzerinden -ben de dahil- herkes için zor olmaya başladı, bunun dışında kısıtlı bir yazı ortamı yerine içine blog kısmı da koyup yazmak istediklerimi paylaşabileceğim bir yer olsun istedim ve site fikri doğdu. 2015 yılının Mayıs ayında hayalim gerçekleşti ve siteyi açtık.

 akca-kodal-ve-kizi-masal.jpg

Akça Kodal ve kızı Masal

 

Sitenin ismi oldukça dikkat çekici. Hikayesini bizimle paylaşır mısınız.

Aslına bakarsanız öyle değişik bir hikayesi yok, kitap paylaşmaya karar verdiğimde birkaç dakika içinde bulduğum ve bana sıcak gelen bir isim seçtim, sonuçta çocuk kitabı tanıtırken anne olmak ve çocuğunun tepkilerini yaşamak önemli bir artı olduğu için sonuna “anne” ekledim.

 

'Kitapkurduanne'den haberdar olan annelerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Genel olarak çok pozitif tepkiler alıyorum çünkü ben bir nevi onlara zaman tasarrufu sağlıyorum ve tek tek kitapları incelemek yerine hazır olarak önlerine çocuklarına uygun olanı seçebilecekleri alternatifler sunuyorum. Çocuklarının kitap okumayı daha çok sevdiğini, önerdiğim kitapları okuyup çok beğendiklerini duyduğumda ise dünyalar benim oluyor ve benim motivasyonum da bu zaten.

 

Kitapkurduanne.com sitenizin içeriği ile ilgili bizimle paylaşabileceğiniz detaylar var mı?

Siteyi tasarlarken kullanıcıların rahatça aradıklarını bulabilecekleri, yaşa, yazar veya çizer ismine, yayınevine, konuya göre arama yapabilecekleri, üye olarak çocuklarının yaşlarını girerek kişiye özel kitap önerilerini görebilecekleri bir site kurguladık. Bunun dışında kendilerinde olan kitapların işaretlenebildiği, almak istedikleri kitapları listeleyebildikleri, kitaplara yorum yapabildikleri bir hesapları var üyelerin. Kitaplarla ilgili çok uzun olmayan konu açıklaması, Masal’ın ve benim yorumlarım, yazar ve çizer hakkında bilgiler ve kitap resimli ise iç sayfalarından örnek sayfalar paylaşıyorum.

Sitede hem Türkçe hem de İngilizce olmak üzere 0-12 yaş arası kitap önerileri yapıyorum, şu ana kadar 800’e yakın kitap önerisinde bulundum, bunların %10 civarı İngilizce kitaplar.

Blog kısmında her hafta hediye kitabım oluyor bir takipçime, bunun dışında Kitapkurduanne Yazar ve Çizer Söyleşileri başlığı altında çocuk kitabı yazar ve çizerleri ile yaptığım söyleşiler yer alıyor.

Yeni başladığım iki bölüm var biri Türkiyedeki Çocuk Dergilerini tek tek inceleyip beğendiklerimi tanıttığım KitapkurduAnne Çocuk Dergileri Dosyası, diğeri ise KitapkurduAnne Eğitici Oyuncak dosyası. Bu kısımda da Masal ile oynamaktan zevk aldığımız ve bir katma değeri olan oyuncakları ve oyunları tanıtıyorum.

 

Türkiye'de yayınlanan çocuk kitapları tür ve içerik olarak yeterli mi?

Türkiye’de son yıllarda basılan çocuk kitapları sayısında çok ciddi bir artış var, fakat içerik konusunda maalesef iyi şeyler söyleyemeyeceğim. İnanılmaz bir çeşit enflasyonu var ve aralarından iyilerini seçmek güç oluyor.

Kitap seçiminde okul öncesi resimli kitaplar için çizimler benim için çok önemli bir kriter. Açıkçası bu konuda çok seçiciyim, iyi resmedilmiş çocuk kitaplarının hayranıyım ve birer sanat eseri olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında anlaşılır ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış olması, cümle düşüklüklerin, yazım hatalarının olmaması önemli. Özellikle okul öncesi kitaplarda çocukları gereksiz kaygılara, korkulara sürüklemeyecek resim ve hikayelerinin olması önemli.  Direkt mesaj kaygılı ve bunu alenen yapan, okuyucuya bir şey katmayan, ufkunu açmayan kitapları pek tercih etmiyorum.

 

Çocuklarını kitap kurdu yapmak isteyen anne-babalara ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle kendilerine dönüp bakmalarını öneririm, acaba onlar kitap okuyorlar mı? Evde bir kitaplıkları var mı ve çocukları onları kitap okurken görüyor mu? Bu çok önemli bence, çünkü çocuklar söylenenden ziyade gördüklerini yazıyorlar kafalarına.

Bunun dışında okumaktan çok haz etmeyen çocuklar için ilgi duydukları konularda kitaplar alınıp denenmesini öneririm, örneğin maceradan, bilimkurgudan hoşlanan bir çocuk hayvanlarla ilgili bir kitabı okurken ilgisini çekmeyeceği için iyice sıkılabilir.

Daha küçük yaştan, bebeklikten kitaplarla iç içe olmaları ve kitapların çocukların ulaşabileceği şekilde odalarında veya oyun alanlarında bulunması da önemli bir detay.

 

Okuyucularımız haftanın kitabını kazanabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

Her hafta Haftanın Hediye Kitabı blog yazısının altına belirtilen tarih ve saate kadar yorum bırakmaları yeterli, çekilişi random.org ile yapıp ertesi gün açıklıyorum kazananı.

 

Gelecek ile ilgili planlarınız ve beklentileriniz nelerdir?

KitapkurduAnne’yi daha çok ebeveyne ve eğitimciye ulaştırabilmek ve sitenin içeriğini daha da zenginleştirmek planlarım arasında.

kitapkurdu-anne-iste.jpg

 kitapkurduanne.com sitesi

 

Kitap okumaya zaman ayırma oranının en az olduğu ülkelerden birisi olarak atacağımız çok adım var. Kitap okuma adına önemli bir yerdesiniz. Çalışmalarınız için ebeveynler olarak teşekkür ederiz.

Akça Hanım değerli vaktinizi bize ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 

Çok teşekkür ediyorum.

 

KitapkurduAnne Akça Kodal'ın tavsiye ettiği çocuk kitapları ve daha fazlası için

www.kitapkurduanne.com  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim