• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs’a ABD silah ambargosu kalkmadı
2015-12-05 12:45:08

Kıbrıs’a ABD silah ambargosu kalkmadı

ABD’nin Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunu kaldırdığı yönündeki haberler, Washington Yönetimi tarafından yalanlandı. Ancak yönetimin Amerikan Kongresi’ne...
ABD’nin Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunu kaldırdığı yönündeki haberler, Washington Yönetimi tarafından yalanlandı. Ancak yönetimin Amerikan Kongresi’ne bu konuda 120 gün içinde bir rapor sunacağı belirtildi.

Amerikan Yönetimi, Kıbrıs Rum basınında çıkan, Washington’ın Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığı yönündeki haberleri yalanladı. Hürriyet'in haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, Cuma günkü basın toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 1992’den beri yürürlükte olan ambargo uygulaması için, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen ay imzaladığı 2016 yılına dair Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın ardından “hiçbir şeyin değişmediğini” vurgulayarak şöyle dedi: 

“Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın 1276’ıncı Maddesi, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları’nın Kongre’ye savunmaya ilişkin mal ve hizmetlerin ticareti üzerindeki mevcut kısıtlamalar dahil ABD-Kıbrıs ilişkilerini değerlendiren bir rapor sunmalarını gerektiriyor. Bu yasa, Kıbrıs’la savunma ticaretindeki silah düzenlemelerinin uluslararası trafiğini, kısıtlamaları etkilemiyor.”

O raporda ambargonun kaldırılması tavsiye edilecek mi?

Amerikan Yönetimi’ne Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosu ve bunun Amerikan-Kıbrıs ilişkilerine etkisi dahil çeşitli başlıklarda 120 gün içinde bir rapor sunmasını öngören yasanın uygulamaya bir etki etmediğini vurgulayan Trudeau, “Bu sadece bir rapor” diye konuştu. 

Trudeau, yönetimin hazırlayacağı raporda ambargonun kaldırılmasını tavsiye edip etmeyecekleri konusunda ise “Kararları önceden tartışmıyoruz” diyerek yorum yapmayı reddetti.

Rum basını, Perşembe günü Kıbrıs’ı ziyaret eden Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ziyaretinden önce, ABD’nin Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdığını savunmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim