• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulun havası bozuldu
2015-12-20 11:15:02

İstanbul'un havası bozuldu

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uydu haritaları ile İstanbul'un havasının son 10 yılda nasıl bozulduğunu belgeledi. NASA'nın tespitlerine göre,...
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uydu haritaları ile İstanbul'un havasının son 10 yılda nasıl bozulduğunu belgeledi. NASA'nın tespitlerine göre, kentteki kontrolsüz büyüme ile havadaki solunumu kirleten azot dioksit oranı yüzde 50 oranında arttı.

Hava kalitesi göstergelerinin yeni ve yüksek çözünürlüklü küresel uydu haritaları kullanarak tespit eden NASA bilim insanları, 2005 ve 2014 yıllarındaki dünyanın çeşitli bölgelerindeki 195 farklı şehirin hava kirliliği değişimlerini takip ederek karşılaştırdı.

Buna göre İstanbul'da yüzde 50'yi bulan kirlilik artışı, Ankara'da yüzde 30, İzmir'de de yüzde 10 oranında gerçekleşti.

ABD ve Batı Avrupa'da ise kirlilik oranlarının uygulamaya sokulan yeni yönetmelikler sayesinde 10 yıl öncesine göre yüzde 20 ile 50 arasında azaldığı görüldü.
NASA'dan yeni Dünya fotoğrafı
Raporda imzası bulunan isimlerden Trent Schindler, Hürriyet'e konuştu.

Schindler, özellikle İstanbul'daki kirililik artışını yetkililerin yasal olarak gerekli emisyon kontrolleri yönetmeliklerini devreye sokamamalarına bağladı.

Sarı-kahverengi renkli azot dioksit, otomobil egzozları, enerji santralleri ve endüstriyel faaliyetlerin bir sonucu olarak ozon tabakasının altına yerleşerek şehirlerde büyük bir solunum kirletici hale dönüşebiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim