• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail ile Türkiye Arasında Anlaşma
2015-12-18 01:15:02

İsrail ile Türkiye Arasında Anlaşma

Mavi Marmara olayı nedeniyle araları bozulan İsrail ile Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi için ön anlaşmaya vardı.İsviçre'de yapılan anlaşmaya göre,...
Mavi Marmara olayı nedeniyle araları bozulan İsrail ile Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi için ön anlaşmaya vardı.

İsviçre'de yapılan anlaşmaya göre, İsrail, Türkiye'ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

 

 

2010'daki Mavi Marmara saldırısıyla gerilen İsrail ile Türkiye ilişkilerinin onarılması için ön anlaşma sağlandı. Bir İsrailli yetkili, İsrailli ve Türk yetkililer ilişkileri normalleştirmek için büyükelçilerin de geri dönmesini de kapsayan geçici bir anlaşmaya vardığını söyledi.

 

GEÇİCİ ANLAŞMAYA İSVİÇRE'DE VARILDI

 

Adını vermek istemeyen yetkili, geçici anlaşmaya İsviçre'deki bir toplantıda ulaşıldığını söyledi.

 

İsviçre'deki toplantıya İsrail'den yakında Mossad'ın başına geçecek Yossi Cohen ve Başbakan Benyamin Netenyahu'nun temsilcisi Joseph Ciechanover katıldı. Türk tarafındansa Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

 

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

 

Anlaşma kapsamında İsrail, Türkiye'ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Bu para özel bir fona aktarılacak ve buradan olayda ölenlerin ailelerine verilecek.

 

BÜYÜKELÇİLER GERİ DÖNÜYOR

 

Türkiye ve İsrail ilişkilerini yenileyip normalleştirecek ve iki ülke büyükelçilerini atayacak.

 

İSRAİL ASKERLERİNE AÇILAN DAVALAR KAPANACAK

 

Türkiye, parlamentodan bir yasa geçirecek. Bu yasa sayesinde Mavi Marmara saldırısına katılan İsrail ordusu subay ve askerlerine karşı açılan bütün davalar kapatılacak. Yeni davaların açılması da engellenecek.

 

HAMAS'IN FAALİYETLERİ SINIRLANDIRILIYOR

 

Türkiye, Hamas'tan Saleh al-Aruri'yi sınırdışı edecek ve Hamas'ın Türkiye'deki aktiviteleri sınırlandırılacak.

 

DOĞALGAZ ANLAŞMASI OLABİLİR

 

Nihai anlaşma iki ülke arasında imzalandığında Türkiye ve İsrail doğalgaz arama konusunda işbirliğine yollarını arayacak. 

.TÜRK KAYNAKLAR DOĞRULADI

 

El Cezire'ye konuşan üst düzey Dışişleri yetkilisi ise İsrailli yetkililerle İsviçre'de görüşmeler yaptıklarını doğrulasa da "İsviçre de görüştüğümüz doğru. Ama ilişkiler onarılmadı. Fakat bunun yakın olduğunu söyleyebilirim." dedi.

 

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye-İsrail arasındaki görüşmelerin yakın zamanda başlayacağını bildirerek, görüşmelerin kısa zamanda sonuçlandırılması için çalışacaklarını ifade etti.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ŞARTLARI AÇIKLAMIŞTI

 

Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için bugüne dek üç şart sürdü. Bunlar Mavi Marmara saldırısı için özür dilenmesi, saldırıda ölen 9 Türk'ün ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasıydı. 2013 Mart'ında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak saldırı için özür dilemiş ve tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak o günden bu yana ilişkilerin normalleşmesi için iki taraftan da herhangi başka bir adım gelmemişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin üç şartının kabul edilmesi halinde İsrail ile ilişkilerin normalleşebileceğini, bunun da bölge için büyük faydaları olacağını belirtmişti. İsrail'in tazminat ödeme taahhütü ve anlaşma, bu açıklamadan yalnızca birkaç gün sonra geldi.

 

MAVİ MARMARA'DA NE OLMUŞTU

 

İsrail, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi'nin organize ettiği ve Gazze'ye insani yardım taşıyan altı gemiye Akdeniz'de İsrail'den 130-150 kilometre açıktaki uluslararası sularda askeri müdahalede bulundu. Olay sonucunda gemilerde bulunan aktivistlerden bir kısmı öldürüldü, bir kısmı da yaralandı ve gemiler yolcularıyla birlikte rehin alındı. Saldırıda dokuz Türk vatandaşı hayatını kaybetti. (Kaynak: haaretz.com, El Cezire) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim