• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IŞİD yeni başkentini belirledi!
2015-11-30 17:45:02

IŞİD yeni 'başkent'ini belirledi!

Suriye ve Irak'a çöreklenen IŞİD, son zamanlarda saldırıların artması nedeniyle yeni üslerin peşine düştü. İşte IŞİD'in en önemli merkezlerinden...
Suriye ve Irak'a çöreklenen IŞİD, son zamanlarda saldırıların artması nedeniyle yeni üslerin peşine düştü. İşte IŞİD'in en önemli merkezlerinden birisi...

Wall Street Journal’ın Libyalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde, IŞİD’inSirte’deki varlığını 200’den 5.000 militana çıkardığı ve kentte ‘petrol gelirlerini düzenleyip terör saldırıları planlayabileceği’ bir üs kurduğu belirtildi.

Sirte’deki IŞİD militanları arasında ‘yöneticilerin’ ve ‘finansçıların’ da olduğu belirtilen haberde, kentin İtalya’ya yakınlığına da dikkat çekildi.

‘ROMA’YA UÇMAK İSTİYORLAR’

Gazeteye konuşan Libyalı istihbarat yetkililerinden biri, ”Niyetleri açık. Buradan Roma’ya uçmak istiyorlar” dedi.

 

New York Times gazetesi ise, IŞİD’in Libya’nın Akdeniz kıyısındaki 150 kilometrelik bir alanı kontrol ettiğini yazdı. Gazeteye konuşan istihbarat kaynakları da IŞİD’in Sirte’yi, Suriye ve Irak’tan kovulmaları hâlinde kullanabilecekleri bir üs olarak gördüğünü söyledi.

Gazetenin haberinde ayrıca Libya’da IŞİD’le mücadelenin kolay olmayacağı, zira ülkede eski Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana ‘işlevsel’ bir hükümet kurulamadığını ve komşu ülkelerin de askeri bir müdahale gerçekleştiremeyecek kadar ‘zayıf’ olduğu ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim