• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş Dünyası Liderleri Mülteci Krizine El Atıyor
2016-01-18 16:30:03

İş Dünyası Liderleri 'Mülteci Krizi'ne El Atıyor

İnsani yardım çalışmalarıyla dünyanın dikkatini üzerine çeken Chobani'nin CEO'su Hamdi Ulukaya, yeni kurduğu kişisel vakfı Tent ile insani yardıma...
İnsani yardım çalışmalarıyla dünyanın dikkatini üzerine çeken Chobani'nin CEO'su Hamdi Ulukaya, yeni kurduğu kişisel vakfı Tent ile insani yardıma yeni bir bakış açısı getiriyor.

Ulukaya, Tent Vakfı ile özel sektör kuruluşları ve vakıflarıninsani yardım faaliyetlerinin geliştirilmesine önayak oluyor.

Tent Vakfı'nın taahhüdünü ilk imzalayan şirketler, Dünya Ekonomi Forumu'nun 20 Ocak 2016 tarihinde yapılacak toplantısında açıklanacak.

 

Chobani'nin CEO’su ve Tent Vakfı'nın kurucusu Hamdi Ulukaya, mültecilerin sığındıkları ülkelerle ve küresel ekonomiyle daha iyi entegre olmalarını sağlamak amacıyla; aralarında Airbnb, IKEA Vakfı, LinkedIn, MasterCard ve UPS’in bulunduğu bir grup lider küresel şirketi biraraya getirmek üzere çalışmalar yürüttüğünü duyurdu. Ulukaya, Tent Vakfı'nın; Avrupa, Orta Doğu ve diğer coğrafyalarda ciddiyeti giderek artan mülteci krizinin çözümü için hızla çaba sarfeden gruplara, toplam 1 milyon ABD Doları bağışta bulunacağını da açıkladı.

 

Kendisi de göçmen olan ve daha önce servetinin yarısını mülteci krizini sona erdirmek için kullanmayı taahhüt eden Hamdi Ulukaya şunları söyledi: “Mülteci krizinin boyutları, etkileri ve seyri, bizi çağımızın en büyük insani meselesi olan bu krizi çözümlemek için yeni yollar araştırmaya ve desteklemeye mecbur kılıyor. Özel sektör, ilgili tüm taraflar için ihtiyaçlara daha iyi uyum sağlamak, daha etkili ve daha güvenli bir hale getirmek için elverişli bir konuma sahip. Bu konumlarını kullanarak, dünyada bir fark yaratabileceklerine inanıyorum.

 

Tent Vakfı'nın odağında 60 milyon mülteci var

Tent Vakfı, evlerini terk etmek zorunda kalan ve sayıları dünya genelinde 60 milyonu bulan insanların yaşadıkları sorunları, devletler ve insani yardım kuruluşları ile işbirliği yaparak hafifletmeyi amaçlıyor. Vakıf, mülteci sorununa girişimci zihniyetiyle yaklaşarak, farklı sektörlerin ortaklaşa çalışacağı yenilikçi çözümlere zemin hazırlıyor. İnsani yardım mekanizmalarını güçlendirme ve mülteci krizini sona erdirme yolunda, özel sektörü sahip olduğu yaratıcılığı, kaynakları ve girişimcilik ruhunu seferber etmeye teşvik ediyor.

 

Chobani markasının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki işletmelerinde 600’den fazla mülteciyi istihdam eden Hamdi Ulukaya; “Tent Vakfı'nın var oluş sebebi, elimizdeki imkan ve kabiliyetleri mülteci krizini sona erdirmek için kullanmaktır. Bu, yardımdan öte bir şeydir. Bu, insani değerleri ön planda tutan anlamlı bir değişim yaratmaya yönelik küresel gücümüzü arttırmaya yatırım yapmak için verilmiş bir sözdür” diyor.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri: Tent Vakfı ve iş ortakları fark yaratacak

Eski BM Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Antonio Guterres ise şöyle konuştu: “Yenilikçi kişi ve kuruluşların mültecilere yardım etme kapasitelerini en üst seviyeye çıkarmalarına özel sektörün öncülük ettiğini görmek çok sevindirici. Tent Vakfı ve iş ortaklarının UNHCR’in krizlere müdahale süresini kısaltma gayretlerinin bir an önce sonuç vermesini diliyorum. Bu sonuçlar sadece anında sağlanacak yardımlarda değil; uzun vadeli imkan ve kabiliyetler oluşturmada, izlenecek politikalarda ve mülteciler kadar onları kabul eden ülkelere de fayda sağlayacak yaklaşımların desteklenmesinde fark yaratacaktır.”

 

Tent Vakfı'nın taahhüdü

İş aleminin dünyanın dört bir yanındaki önderleri Tent Vakfı'nın taahhüdü çerçevesinde mültecilerin ve sığındıkları ülkelerin yaşam koşullarını yükseltecek kaynakların devreye sokulduğu ölçülebilir faaliyetleri, aşağıdaki yollardan desteklemeye söz veriyor:

 

İnsani yardım uzmanlarının mülteci kamplarında, kriz bölgelerinde, geçici veya kalıcı yerleşim alanlarında en çok ihtiyaç duyulan şeyler olarak belirlediği yardım malzemesi; lojistik ve hukuki hizmetler ile internet erişimi gibi hizmetleri ve aynî malzemeyi doğrudan sağlamak.

 

Gerek mülteciler gerekse risk altındaki evsahipleri için beceri ve dil eğitimini de kapsayanistihdam olanakları yaratmak.

 

İş ortaklarını; mültecilere veya onlara evsahipliği yapan topluluk mensuplarına iş veren veya mülteci haklarını destekleyen şirketleri ürün ve hizmet tedarikinde tercih etmeye teşvik ederek, ikmal zincirlerini biçimlendirmek.

Tent Vakfı'nın taahhüdünü ilk imzalayan şirketler, Dünya Ekonomi Forumu'nun 20 Ocak 2016 tarihinde yapılacak toplantısında açıklanacak.

 

IKEA Vakfı Tent Vakfı taahhütünü imzaladı

Son beş yıl boyunca insani yardım alanında yenilikçi uygulamalara öncülük eden , mültecilerin sadece yardım tüketen kişiler olarak değil bir insan kaynağı olarak görülmesini sağlamak için çaba gösteren IKEA Vakfı'nın CEO’su Per Heggnes ise şunları söyledi: “Mülteci krizi için birşeyler yapmaya çalışan ve sayıları gittikçe artan şirketlerin, beceri ve kaynaklarını zenginleştirme ve bu kaynaklardan yararlanmada Tent Vakfı ile işbirliği yapmak için sabırsızlanıyorum. Tent Vakfı'nın taahhüdünü imzalamakla, iş dünyasının liderlerini mülteciler konusunda daha fazla gayret göstermeye teşvik etmek için de söz vermiş oluyoruz.”

 

 

Tent Girişimi

Tent Girişimi, inovasyonu teşvik etmek ve çığır açacak çözümler geliştirmek için krize karşı ön saflarda mücadele eden veya mülteci politikalarının ve kamuoyundaki mülteci algısının iyileştirilmesi için çalışan gruplara süratle fon sağlamayı amaçlıyor. Tent Vakfı aşağıdaki konularda faaliyet gösteren kişi ve gruplara, sonuca çabuk ulaşmaları hedefiyle, 50 bin ABD Dolarına kadar bağışta bulunacak.

 

Anında yardım operasyonları;

 

Mültecilerin idari işlemlere tabi tutulmasındaki yenilikler de dahil olmak üzere, gelecekte insani yardım faaliyetlerinde daha büyük ölçeklerde gerçekleştirilme potansiyeli taşıyan yenilikler;

 

Mültecilerin, evlerini terk etmek zorunda kalanların ve bunların çevresindeki toplulukların geçim olanaklarını iyileştirmeye yönelik faaliyetler;

 

Yaşanılan yeri terke zorlanma konusunda daha etkin politikalar oluşturmaya yönelik analiz veya araştırmalar;

 

Mültecilerin ve kendi vatanları dahilinde evlerini terk etmek zorunda kalanların kamuoyundaki algılanış biçimlerini iyileştirmeye yönelik yaratıcı faaliyetler.

Tent Vakfı www.tent.org adresine yapılan başvuruları son başvuru tarihi gözetmeksizin değerlendirmeye almaktadır.

 

Tent Vakfı hakkında

Tent Vakfı dünya genelinde yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda bırakılmış 60 milyon kişinin hayatlarını ve geçim olanaklarını iyileştirmeye çalışan bir kuruluştur. Vakfın bu amaçla yürüttüğü faaliyetler; doğrudan yardım, yeniliklere yatırım yapma ve yerinden edilmiş insanların sahip oldukları potansiyeli kullanmalarına yardımcı olacak politika ve işbirliklerini desteklemektir.

 

Tent Vakfı, Chobani’nin kurucusu ve CEO’su olan , insani yardım kuruluşlarına bağışta bulunan Hamdi Ulukaya tarafından kurulmuştur. Ulukaya, Tent Vakfı'nı mültecilere yardım etmek ve dünyanın her köşesinde insanların yerlerinden zorla çıkartılmalarına son vermek amacıyla kurmuştur. 2015 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince kendisine Yüksek Savunucu unvanı verilen Hamdi Ulukaya, Giving Pledge kampanyasına katılarak servetinin çoğunu bu insani krizi sona erdirme yolunda kullanmayı taahhüt etmiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim