• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran yaptırımları ihlâl etti
2015-12-16 09:30:04

İran yaptırımları 'ihlâl etti'

Oluşturulan uzmanlar paneli, İran'ın yaptırımları ihlâl ettiğini belirledi.BM Güvenlik Konseyi'nin, İran'a uygulanan yaptırımlarını denetleyen Komitesi...
Oluşturulan uzmanlar paneli, İran'ın yaptırımları ihlâl ettiğini belirledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin, İran'a uygulanan yaptırımlarını denetleyen Komitesi (1737) tarafından oluşturulan uzmanlar paneli, İran'ın yaptırımları ihlâl ettiğini belirledi.

 

BM Güvenlik Konseyi'nde konuyla ilgili düzenlenen toplantıda, İspanya'nın BM Daimi Temsilcisi ve 1737 Komitesi'nin Başkanı Roman Oyarzun Marchesi, 15 Eylül-14 Aralık arasını kapsayan 3 aylık raporu Konsey üyelerine sundu.

 

Oyarzun, Komite'ye ulaşan şikayetler üzerine, İran'ın 10 Ekim'de gerçekleştirdiği İmad balistik füze denemesini uzmanlar paneline incelettiklerini ve panelin, bu denemenin 1929 sayılı BMGK kararının 9. paragrafının ihlâli olduğunu raporladığını söyledi.

 

Bu paragrafta, İran'ın nükleer başlık taşıyabilecek füze edinmesine ilişkin her türlü faaliyet yasaklanıyor.

 

BMGK'nın 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında, temmuz ayında bu ülkenin nükleer programına ilişkin anlaşmaya varılmış ve anlaşma 18 Ekim'de yürürlüğe girmişti.

 

Anlaşma gereği İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması bir takvime bağlanmıştı. Bu takvim uyarınca İran'ın 8 yıl daha nükleer başlık taşıyabilecek balistik füze yapımına ilişkin her türlü faaliyeti yasaklanmıştı.

 

İran'ın ihlâline ilişkin henüz BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkelerden bir talep gelmedi. İhlâlin temmuz ayında varılan anlaşmayı nasıl etkileyeceğiyle ilgili de henüz açıklama yapılmadı. 

ALJAZEERA Turk 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim