• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran şarap kelimesini yasaklıyor
2016-01-21 19:30:03

İran "şarap" kelimesini yasaklıyor

İran Kültür Bakanlığı "Batılı ülkelerin kültürel asimilasyon çabalarına" karşı yeni basılacak kitaplarda"şarap" kelimesinin yanı sıra bazı yabancı...
İran Kültür Bakanlığı "Batılı ülkelerin kültürel asimilasyon çabalarına" karşı yeni basılacak kitaplarda"şarap" kelimesinin yanı sıra bazı yabancı başkanların ve hayvan isimlerinin de yasaklanacağını açıkladı.

İran Kültür Bakanlığı'nda bulunan Yayıncılık Bölümü Başkanı Muhammed Selgi ülkede yeni basılacak kitaplarda "şarap" kelimesiyle beraber bazı Batılı siyesetçilerin ve hatta hayvan isimlerinin bile yasaklanacağını duyurdu.Ülkede yayınlanacak kitapların İran'ın din alimlerinin onayından geçmesi gerektiğini savunan Selgi, İranlıların bu şekilde "Batı'nın kültürel istilasından" korunacağını ifade etti. İran'ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney de 2011 yılında yaptığı bir konuşmada "Batı'nın en büyük hedefi İran'ınkültürünü istila etmektir" ifadelerini kullanmıştı. İran Kültür Bakanı Ali Cennati ise yaklaşık 1 hafta önce yaptığı açıklamada ülkede sansürün yumuşaması gerektiğini ve İran halkının düşüncelerini özgürce söyleyebilen kişilere açık olması gerektiğini savunmuştu. Cennati ayrıca ülkede geçmişte uygulanan kitap yasaklarına değinerek "geçmişte pek çok kitabın temelsiz iddialara dayanarak basımının engellendiğini gördük" ifadelerini de kullanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim