• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Cumhurbaşkanı Ruhani Fransada
2016-01-28 17:00:04

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Fransa'da

Çin ile Tahran'da ticaret anlaşmaları imzalayan İran'ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İtalya'dan 17 milyar euro'luk anlaşmayla ayrıldı. Ruhani şimdi de...
Çin ile Tahran'da ticaret anlaşmaları imzalayan İran'ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İtalya'dan 17 milyar euro'luk anlaşmayla ayrıldı. Ruhani şimdi de Fransa'da.

Nükleer anlaşmanın ardından ambargoların kalktığı İran'ın diplomasi trafiği hızlandı. Uluslararası finans sistemine dahil olan ve yurt dışında bloke edilen ilk aşamada 30 milyar dolarlık, sonrasında da 100 milyar dolarlık parasına kavuşacak olan İran, dört bir koldan ticaret anlaşmalarına imza atıyor.

Önce Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'i Tahran'da ağırlayan İran, iki ülke arasında 2014 gerçekleşen 52 milyar dolarlık ticaretin üzerine 17 yeni anlaşmaya daha imza atmıştı.
 

Ardından da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa turuna çıktı. Ziyaretinin ilk ayağında İtalya'ya giden, Vatikan'da Papa ile bile görüşen Ruhani, bu ülkeden cebinde 17 milyar Euro değerinde ticari anlaşmayla ayrıldı.

Ruhani İtalya'nın ardından şimdi de Fransa'da. Cumhurbaşkanı Hollande ile biraraya gelecek olan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransa'nın TÜSİAD'ı olarak bilinen MEDEF'e bir hitabı olacak.

Paris'e gelişi sonrası İran lideri ziyaretini, İran ve Fransa arasında ilişkileri güçlendirme açısından önemli bir adım olarak nitelemişti.


Ziyaretin öne çıkan kısmı ticari anlaşmalar. Bu kapsamda da İran, Fransız şirketi Airbus'tan 100 yeni uçak almayı planlıyor. Yaptırımlar sebebiyle İran Hava Yolları filosundaki uçaklar eski. Bu nedenle Fransa ziyareti önem taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim