• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki Putin var; biri devlet başkanı diğeri ...
2015-12-09 23:45:03

İki Putin var; biri 'devlet başkanı' diğeri ...

Mehmet Ali Şahin'den Putin için ilginç benzetme.Karabük'te hemşehrileri ile biraraya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehmet Ali Şahin'den...
Mehmet Ali Şahin'den Putin için ilginç benzetme.

Karabük'te hemşehrileri ile biraraya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehmet Ali Şahin'den Putin için çarpıcı sözler geldi. "Rusya'nın Suriye'de ne işi var?" diye soran Şahin iki tane Putin izlediklerini söyledi. 

Irak, Suriye gibi ülkelerin 1. dünya savaşından sonra cetvelle sınırlarının çizildiği iddialarına atıfta bulunan Şahin, "yeniden sınırları çizmeye geldiler..." şeklinde açıklamasına devam etti.

Mehmet Ali Şahin, Putin'in anlaşılmaz ve inanılmaz bir şekilde agresif bir takım söz ve davranışlarda bulunduğunu belirterek, "Benim kanaatime göre şu anda dünyanın ibretle izlediği iki tane Putin var. Bir Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, diğeri de bir takım kazanımlar karşılığı Beşar Esad’ın bodyguardlığına soyunmuş Putin var. Bizim muhatabımız Türkiye olarak Rusya Federasyonu Başkanı Putin. Biz bodyguardlarla muhatap olmak istemiyoruz" dedi.

Geçmişte bu coğrafyada cetvelle çizer gibi haritalar çizen ülkelerin yeniden 'Ortadoğu’da haritaları çizebilir miyiz?' diye geldiklerini kaydeden, Şahin şöyle devam etti: "Biz Suriye ile sınırız. Ama Rusya Federasyonu hiç sınırı olmayan ülkeye geldi. Niye geldi, Şam yönetimi Beşar Esad davet etti ve geldi. Suriye’de barışın sağlanması için değil, Suriye’de iç barışı sağlanarak oradaki insanların iç huzura kavuşması için değil, bir takım kendisine vaat edilen amaçlarını gerçekleştirmek için orada bulunuyor. Türkiye ile arası açıldı. Televizyonlardan takip ediyorsunuz. Bizim hava sahamızı Suriye’ye gelmiş olan Rus savaş uçakları defalarca ihlal etti. Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında gerçekten iyi ilişkiler vardı. Çünkü aramızda ticari birçok alışveriş oluyordu. Birbirimizden yararlanıyorduk. Defalarca uyarılmış olmasına rağmen, ‘Bakın uçaklarınız bizim hava sahamızı ihlal ediyor’ demiş olmamıza rağmen ısrarla ihlale devam ettiler. Ama her ülke kendi sınırları korumak durumundadır. Bu ciddi bir gerginliğe yol açtı" ifadelerini kullandı. 

"Biz bodyguardlarla muhatap olmak istemiyoruz"

Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in anlaşılmaz ve inanılmaz bir şekilde agresif bir takım söz ve davranışlarda bulunduğunu belirten Şahin, "Benim kanaatime göre şu anda dünyanın ibretle izlediği iki tane Putin var. Bir Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, diğeri de bir takım kazanımlar karşılığı Beşar Esad’ın bodyguardlığına soyunmuş Putin var. Bizim muhatabımız Türkiye olarak Rusya Federasyonu Başkanı Putin. Biz bodyguardlarla muhatap olmak istemiyoruz. O bakımdan dünyada sayılı ülkeler arasında yer alan ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan hatta daha önceleri iki kutuplu dünyanın var olduğu söylenen bir dönemde ABD ve Rusya vardı karşısında. Böylesine önemli bir ülkenin Rusya Federasyonun ve Devlet Başkanının Beşar Esad’ın bodyguardlığına soyunarak Ortadoğu da anlaşılmaz bir takım hedefleri yakalamak için faaliyette buluyor olması dünyanın barışçıl geleceği ile ilgili bir takım riskler doğurmaktadır. Biran önce BM Güvenlik konseyinin bu konuyu gündeme alması gerekir. Biz Türkiye olarak bölgemizde özelikle Ortadoğu’da barış istiyoruz" dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim