• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hendek siyasetinin ağır faturası ödeniyor
2015-12-14 22:30:02

Hendek siyasetinin ağır faturası ödeniyor

Hendek siyasetinin ağır faturasını herkes görüyorBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında,...
Hendek siyasetinin ağır faturasını herkes görüyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Kurtulmuş, toplantıda 2016 yılının merkezi yönetimi bütçesiyle ilgili çalışmaların ele alındığını kaydetti. Bütçe'nin yasalaşması için takvimin belirlendiğini kaydeden Kurtulmuş; "İnşallah 26-27 Aralık tarihlerinde 2016 yılı bütçesi Meclise sevk edilecektir. 2016 yılı bütçesi bir taraftan mali disiplini içerir şekilde diğer taraftan da Reform Eylem Planı'nda ortaya konulmuş teklifleri karşılayabilecek şekilde hazırlandı. Aslında mali disiplin ve böylesine büyük reform paketi, temel niteliği itibarıyla birbiriyle farklı istikametlerde giden işlerdir ama sonuçta 2016 yılı bütçesinde hem mali disiplinden taviz verilmemiş hem de aynı zamanda reform eylem planında dile getirildiği hususların gerçekleştirilmesi için önemli adım atılmış olacaktır. Bu bütçe tasarısıyla birlikte Türkiye ekonomisinde önemli bir faz değişikliğinin de yaşanmaya başlanacağının altını çizmek isterim. Bir taraftan mali disiplin, makro istikrar, bunlara sonuna kadar bağlı kalınmakla birlikte Türkiye ekonomisinin reel gücünü artıracak, Türkiye ekonomisinin sağlam bir şekilde yere basmasını temin edilecek adımlar da bu bütçeyle birlikte atılacaktır.

 

Yatırımın teşvik edilmesi, üretimin teşvik edilmesi ve ihracatın teşvik edilmesinin esas alındığı bir anlayışla bu bütçe hazırlanmıştır. Bu bütçenin temel hedeflerinden birisi de aynı zamanda Türkiye'de istikrarlı büyümeyi gerçekleştirme hedefidir. Ayrıca sadece bütçenin değil önümüzdeki günlerde bütçenin yasalaşmasıyla birlikte Türkiye'nin orta vadeli programı da açıklanacaktır. Yeni orta vadeli program, revizyonları yapılarak açıklanacak, Türkiye kamuoyuyla birlikte bütçeyle uyumlu şekilde paylaşılacaktır. İfade ettiğim gibi bütçeyle orta vadeli planlar, Türkiye makro istikrarının yanında mikro başarıları da hedeflemiş bir ülke olarak yoluna devam edecek ve inşallah 2016'da reform eylem planında ifade etmiş olduğumuz hususların her birinin gerçekleştiğini birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim