• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Görme engelli öğrenciler için YGS deneme sınavları
2016-02-06 12:30:03

Görme engelli öğrenciler için YGS deneme sınavları

Türk Telekom, “Herkes için erişilebilir iletişim” vizyonu ile hayata geçirdiği projesi Telefon Kütüphanesi ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na...
Türk Telekom, “Herkes için erişilebilir iletişim” vizyonu ile hayata geçirdiği projesi Telefon Kütüphanesi ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) hazırlanan görme engelli öğrencilere destek oluyor.

Telefon Kütüphanesi’ne eklenen 8 farklı deneme sınavında yer alan 1.000’e yakın soru içeriği ile görme engellilerin YGS’ye hazırlanmasına yardımcı olmayı hedefliyor. 

Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi, yeni içerik ve uygulamaları ile görme engellilere sunduğu hizmet çeşitliliğini zenginleştirmeye devam ediyor. 

Tasavvuftan sanat tarihine, tiyatrodan biyografiye farklı konulardaki sesli kitap sayısı yaklaşık 1.000’e ulaşan Telefon Kütüphanesi’nde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) hazırlanan görme engelli öğrenciler için 1.000’den fazla sorudan oluşan 8 farklı deneme sınavı bulunuyor. 

Ev ve iş telefonlarından 7/24 ücretsiz aranabilen Telefon Kütüphanesi’nin bu hizmeti ile kullanıcılar; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri içeren kategorilerdeki, toplam bine yakın sorunun yer aldığı deneme sınavlarına ulaşabiliyor. Bunun için yapmaları gereken tek şey ise “Ana Menü”den 6 ve 2’yi tuşlayarak deneme sınavlarını seçmek. 
 

Telefon Kütüphanesi yaklaşık 200 bin kez arandı, aranma süresi 3,5 milyon dakikayı aştıBirleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini destekleyen ve bu hedefler doğrultusunda da “Eşitsizliklerin azaltılması” ilkesi ile hareket eden Türk Telekom ‘un, GETEM işbirliği ile 2011 yılında hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk Telefon Kütüphanesi, bugüne kadar yaklaşık 200 bin kez arandı ve aranma süresi 3,5 milyon dakikayı aştı. 100 kitapla başlayan proje; tasavvuftan sanat tarihine, tiyatrodan biyografiye kadar 50 farklı kategoride, 1.000’e yakın sesli kitaba ulaştı.

2015 yılı verilerine göre Telefon Kütüphanesi’nin en çok dinlenen içerikler sırayla; Kayıp Dünya (4.335), Açlık Oyunları (3.177) ve görme engelliler için hazırlanan kültür - sanat yayını Görev Dergisi’nin ilk sayısı (3.098) oldu. En çok arayan şehirler ise yine sırasıyla; İstanbul, İzmir, Ankara, Erzurum, Bursa ve Sivas olarak gerçekleşti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim