• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google yayalarla konuşacak
2015-12-01 09:30:03

Google yayalarla konuşacak

Google tarafında görülen son patent başvurusuna göre araç yolda yayalarla konuşabilecek.Sürücüsüz araçlar, bilim kurgu ile hayatımıza...
Google tarafında görülen son patent başvurusuna göre araç yolda yayalarla konuşabilecek.

Sürücüsüz araçlar, bilim kurgu ile hayatımıza giren ve şu günlerde aktif olarak test edilen projelerden bir tanesi. Google başta olmak üzere Tesla ve diğer büyük otomobil üreticileri bu proje üzerinde ciddi yatırımlara ve çalışmalara imza atıyor. Ancak teknolojinin öncüsü Google ve Tesla.

Tesla geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de dahil olmak üzere otomatik sürüşü aktifleştirmişti. Bu haberden sonra Google tarafından da yeni haberler gelmeye başladı. Google’ın sürücüsüz aracı şimdilik sadece test ediliyor ve aktif olarak hizmette değil. Fakat yine gündeme gelecek adımlar atılıyor.

Google tarafında görülen son patent başvurusuna göre araç yolda yayalarla konuşabilecek. Tabii bu her zaman değil, gerektiğinde kullanılan bir özellik olacak. Araç, yaya geçitlerinde gerekirse yayalara “Önce siz geçin.” Şeklinde bir uyarıda bulunabilecek. Tabii bu Google için çok basit kalırdı. Bunun yerine yapay zeka desteklenen bir konuşma sisteminin olacağı iddia ediliyor. Google yaya güvenliğine fazlasıyla önem veriyor. Hatta daha önce araç dışı hava yastıklarıyla da gündeme gelmişti. Yetişkinler için yaya geçitlerini kullanmak zor olmasa da çocuklar ve yaşlılar için bu konuşma sistemi önemli bir ihtiyaç olabilir. Tabii araç halen test sürecinde olduğu için bu özelliğin detayları tam olarak ortaya çıkmış değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim