• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Financial Times: Türkiyede çatışmalar şehirlere girdi
2015-12-24 10:30:03

Financial Times: Türkiye'de çatışmalar şehirlere girdi

Financial Times'da yayımlanan bir haber-analizde, güneydoğu il ve ilçelerindeki çatışmalar değerlendirildi. Haberde, yeni kuşağın radikalleşmesinin barış...
Financial Times'da yayımlanan bir haber-analizde, güneydoğu il ve ilçelerindeki çatışmalar değerlendirildi. Haberde, yeni kuşağın radikalleşmesinin barış umutlarına darbe vurduğu iddia edildi.

Mehul Srivastava imzalı yazıda, Güvenlik güçleri ile PKK arasında kent merkerzlerinde yaşanan çatışmalar ele alınıyor. Gazete, Türk ordusunun son bir kaç gündür kent merkezlerinde yeni bir düşmanla karşı karşıya geldiğini ve bu yeni düşmanın ergen yaşlardaki Kürt gençleri olduklarını belirtiyor.

Gazeteye göre, bir haftadan kısa bire süre içinde "ülkenin onlarca yıldan beri süregelen Kürt sorununun en tedirgin edici alevlenmelerinden birindeki kent savaşlarında ölenlerin sayısı 100'ü geçti."

Yazıda, Türk devletinin çatışmalarla ilgili medya haberlerini kontrol altında tutmaya çalıştığını ve "bebek yüzlü isyancılara karşı sürdürdüğü operasyonlar" nedeniyle bir halkla ilişkiler kabusu ile karşı karşıya kalabileceği  belirtiliyor.

Çatışanların genç kuşak olmasının öneminin bundan da öte bir durum olduğunu ileri süre gazete, gençlerin ön saflarda görünmelerinin zaten azalan barış umutlarını daha da azalttığını kaydediyor.

Gazete, 30 yıldır çatışmaların daha çok dağlarda yaşandığını belirtip, şimdi Diyrabakır ve Cizre gibi kentlerin merkezindeki çatışmaların daha kanlı ve daha yoğun olduğuna dikkat çekiyor.

Yazıda, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin, güvenlik güçlerinin ilk kez PKK tarafından eğitilmemiş olup Suriye savaşı nedeniyle radikalleşen bir Kürt kuşağa karşı savaştığını söylediği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim