• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğanın korumaları tekme attı iddiasıyla DİPLOMATİK KRİZ
2016-02-06 22:30:03

Erdoğan'ın korumaları tekme attı iddiasıyla DİPLOMATİK KRİZ

EKVADOR'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının protestoculara müdahalesi diplomatik krize neden oldu.EKVADOR Dışişleri Bakanı Ricardo...
EKVADOR'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının protestoculara müdahalesi diplomatik krize neden oldu.

EKVADOR Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Türkiye Cumhurbaşkanlığı korumalarının Erdoğan karşıtı göstericilere müdahalesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Patino, “Kurumsallığımızı ve Ekvador'un egemenliğini savunmak için hareket edeceğiz, protesto notası vereceğiz ve Türk hükümetinin açıklamalarını ve cevabını bekleyeceğiz dedi.

Ekvador Dışişleri Bakanı, enstitüde (İAEN) Devlet Başkanı Rafael Correa'nın misafiri olarak gelen yabancı bir ülke liderine hakaretlerin“utanç verici ve saygısızlık” olduğunu ifade etti.

"EKVADOR'DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR"

Ekvador polisinin işine karışan Türk korumaların davranışının ise kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Patino, bazı insanların "tekme atılarak etkisiz hale getirildiğini" söyledi.

“Türkiye güvenliği bunu yapmamalıydı” diyen Ricardo Patino,“Ekvador'da ifade özgürlüğü var ve Türkiye'nin güvenlik güçleri bu ülkede kendilerini ifade eden insanlara müdahale edemez” şeklinde konuştu.

Patino ayrıca daha fazla önlem alması gereken İAEN kurumundan da bir açıklama istediklerini sözlerine ekledi.

Ekvador Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sayfasında da Türkiye'nin Quito Büyükelçisi Korkut Güngen'in bakanlığa çağırıldığı ve olaydan duydukları rahatsızlığın iletildiği açıklandı.

internethaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim