• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğana katil dedi
2016-01-22 21:30:04

Erdoğan'a 'katil' dedi

Amerikalı filozof ve dilbilimci Prof. Dr. Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘katil‘ diye niteledi.Güneydoğudaki operasyonların son bulmasını...
Amerikalı filozof ve dilbilimci Prof. Dr. Noam Chomsky, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘katil‘ diye niteledi.

Güneydoğudaki operasyonların son bulmasını talep eden akademisyenlerin bildirisine destek verdiği için topa tutulan isimlerden Chomsky, bu tartışmayla ilgili Erdoğan’a ilk kez doğrudan yanıt verdi.

Al Jazeera’ye konuşan Chomsky, “Erdoğan hiç şüphe yok ki Kürtlere saldırıyor, sonu gelmeyen, baskıcı tedbirler uyguluyor. Siz adına ne derseniz deyin… Ben katil derim… Tabii ki bir katil… Son derece otoriter bir rejim söz konusu… 1990’ların korkunç politikalarını yeniden oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Chomsky, gazetecinin Erdoğan’ın, mücadele ettiği grupları ‘terörist‘ ve ‘cani‘ diye nitelediğini hatırlatması üzerine, “(Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad da muhaliflerinden bahsederken aynı şeyleri söylüyor”diye yanıtladı.

Chomsky’nin PKK konusundaki pozisyonu, Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki gerilim hakkındaki değerlendirmesinin de yer aldığı söyleşinin ilk bölümü bu akşam TSİ 21:30’da Al Jazzera’de yayınlanacak. İkinci bölüm ise 29 Ocak’ta yine aynı saatte gösterilecek.

Erdoğan’ın davetine bildiriyle yanıt vermişti

Dünyaca ünlü profesör Chomsky, güneydoğu illerindeki ‘abluka’nın bir an önce son bulmasını talep eden 1100’ün üzerindeki akademisyenin “Bu suça ortak olmayacağız” dediği bildiriye de imza atmıştı. Erdoğan ise bu akademisyenleri  ‘aydın müsveddesi’  olarak tanımlarken, “Gel Türkiye’ye. Öyle kuru kuruya imza vermekle olmaz. Chomsky gelsin, bu 5’inci kol elemanlarıyla değil kendi gözleriyle görsün” diye konuşmuştu.

Noam Chomsky bu davete doğrudan yanıt vermese de Tarık Ali ve Barbara Spinelli’nin de aralarında bulunduğu 100’e yakın isimle birlikte ‘IŞİD’e yardım ve yataklığa son verin! Kürtleri ezmeyi ve katletmeyi durdurun!’ diye yeni bir çağrı yaparak, Erdoğan’ın davetini ‘nazikçe‘ reddetmişti.

Diken

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim