• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan ve Obamadan süpriz telefon görüşmesi
2015-12-19 08:15:05

Erdoğan ve Obama'dan süpriz telefon görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile dün gece bir telefon görüşmesi yaptı.Görüşmenin detayıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile dün gece bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmenin detayıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, şöyle denildi:

 

“Görüşmede, Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin son durumuna ilişkin Türkiye ve Irak arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesine yönelik çabaların koordinasyonu ele alınmıştır. Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu teyit etmiştir. Türk güvenlik güçlerinin Irak’ta bulunma amacının DAİŞ’le mücadele olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Türkiye’nin gerekse Irak’ın güvenliği bakımından bunun önemli olduğunu da vurgulamıştır. İki lider, gerilimi düşürmeye yönelik diplomatik temaslar ve DAİŞ’e karşı yürütülen askeri çabaların koordinasyonu için Türkiye, ABD ve Irak’ın beraberce çalışması konusunda mutabık kalmışlardır.

 

Çözüm müzakere

 

ABD Başkanı Obama, DAİŞ’e karşı verilen mücadelede Türkiye’nin sağladığı katkıların önemine dikkati çekmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAİŞ’e karşı baskıyı artırmak ve ılımlı muhalifleri desteklemek konusunda ortak çalışmaların güçlendirilmesi, ayrıca Cenevre ve Viyana deklarasyonları doğrultusunda sorunun müzakerelerle çözüme kavuşturulmasını sağlayacak zemin oluşturmaya yönelik çabaların sürdürülmesi konularını da değerlendirmişlerdir.”

 

Milliyet 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim